Bitwa pod Dennewitz

W tym artykule poruszony zostanie temat Bitwa pod Dennewitz, który był przedmiotem zainteresowań i badań w różnych obszarach na przestrzeni dziejów. Od swoich początków do chwili obecnej Bitwa pod Dennewitz był przedmiotem debaty, badań i kontrowersji, co czyni go podstawowym punktem odniesienia dla zrozumienia różnych aspektów życia człowieka. Poprzez szczegółową i rygorystyczną analizę zostaną zbadane implikacje i znaczenia Bitwa pod Dennewitz, a także jego znaczenie w bieżącym kontekście. Podobnie przeanalizowane zostaną różne perspektywy i podejścia, które rzucą światło na ten szeroki i zróżnicowany temat. Dlatego będziemy starali się zaoferować kompletną i wzbogacającą wizję, która przyczyni się do poznania i zrozumienia Bitwa pod Dennewitz we wszystkich jego wymiarach.

Bitwa pod Dennewitz
VI koalicja antyfrancuska
Wojny napoleońskie
ilustracja
Czas

6 września 1813

Miejsce

Dennewitz, na południe od Berlina

Wynik

zwycięstwo wojsk koalicji

Strony konfliktu
Cesarstwo Francuskie Prusy
Imperium rosyjskie
Szwecja
Dowódcy
Michel Ney
Nicolas Charles Oudinot
Karol Jan
Friedrich Wilhelm von Bülow
Siły
58 000 100 000
Straty
8000 – 10 000 7000 – 9000
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
51°58′N 13°00′E/51,966667 13,000000

Bitwa pod Dennewitz – starcie zbrojne, które miało miejsce 6 września 1813. W bitwie tej Armia Północna, w skład której wchodziły oddziały pruskie, rosyjskie i szwedzkie pod dowództwem Friedricha von Bülowa oraz Bogislava von Tauentziena, pokonała armię francuską i sprzymierzonych z nią Sasów pod dowództwem marszałka Neya. Zwycięstwo to przeszkodziło ostatecznie Napoleonowi w zajęciu stolicy Prus Berlina i było zapowiedzią rychłej bitwy pod Lipskiem[1][2].

Do starcia doszło pod Dennewitz, kiedy to marszałek Ney pociągnął ze swoimi siłami z Wittenbergii w kierunku Jüterboga. Tutaj straż przednia Francuzów pod wodzą Henriego Gatiena Bertranda spotkała się z siłami pruskimi pod dowództwem generała Leopolda Wilhelma von Dobschütza. Naprzeciwko 70 000 Prusaków stanęło do walki 40 000 Francuzów i Sasów. W zażartej bitwie, w której na Francuzów uderzyły dodatkowo z kierunku zachodniego siły von Bülowa, zwycięstwo odnieśli Prusacy, którzy stracili w boju 10 000 ludzi. Straty francuskie wyniosły 22 000 ludzi (w tym ok. 14 000 wziętych do niewoli)[1][3][2].

Po bitwie generał von Dobschütz okrzyknięty został mianem „bohatera spod Dennewitz”, zaś gen. von Bülow został podniesiony do stanu hrabiowskiego pod nazwiskiem Bülow von Dennewitz[4].

Pomnik – pamiątka bitwy pod Dennewitz, Niedergörsdorf, Brandenburgia (Niemcy)
Pomnik ku czci gen. von Bülowa w Dennewitz w Brandenburgii (rzeźbiarz: Victor Seifert)

Przypisy

  1. a b Bitwa pod Dennewitz , history-maps.com (ang.).
  2. a b 7 grudnia 1815 roku zginął Michel Ney , Historykon.pl, 6 grudnia 2023 (pol.).
  3. Klęska Neya pod Dennewitz , Top War, 8 września 2023 (pol.).
  4. Friedrich Wilhelm Bülow von Dennewitz , EPOCHE NAPOLEON (niem.).