Obecnie Blaxploitation to temat, który przykuł uwagę osób w każdym wieku i o każdym pochodzeniu. Od momentu powstania Blaxploitation cieszy się coraz większym zainteresowaniem i stał się centralnym elementem dyskusji na temat różnych aspektów życia codziennego. Niezależnie od tego, czy chodzi o miejsce pracy, edukację, politykę czy rozrywkę, Blaxploitation okazał się istotnym i aktualnym tematem, który zasługuje na dogłębną analizę. W tym artykule przyjrzymy się różnym perspektywom na Blaxploitation i zbadamy jego wpływ na dzisiejsze społeczeństwo.
Blaxploitation (od słów ang. black – czarny i exploitation – wykorzystanie, eksploatacja) – gatunek filmowy, stworzony we wczesnych latach siedemdziesiątych XX wieku w obrębie kina afroamerykańskiego. Specyfika gatunku polegała na wykorzystaniu, głównie w filmach niskobudżetowych (zobacz: exploitation), popularności tematyki afroamerykańskiej. Filmy przeznaczone były przede wszystkim dla publiczności afrykańskiego pochodzenia zamieszkałej w miastach, a zatrudniano w nich czarnoskórych aktorów i wykorzystywano muzykę soul i funk; ich popularność przekroczyła jednak granice etniczne.
Chociaż krytykowane przez ugrupowania praw obywatelskich za posługiwanie się stereotypami, zaspokajały nowo odkryty popyt na rozrywkę afrocentryczną i były popularne wśród czarnej widowni.
Za pierwsze filmy gatunku uważa się W upalną noc (1967) i Bawełniany przekręt (1970)[1].
Film Jackie Brown z 1997 roku w reżyserii Quentina Tarantino odebrany był jako swoisty hołd kinu blaxploitation[2].