Bohuslav ze Schwanberga

Obecnie Bohuslav ze Schwanberga to temat, który przykuł uwagę ludzi na całym świecie. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, znaczenie historyczne czy wpływ na życie codzienne, Bohuslav ze Schwanberga wzbudza rosnące zainteresowanie w różnych sektorach. W tym artykule szczegółowo zbadamy najważniejsze aspekty Bohuslav ze Schwanberga, od jego powstania po dzisiejszą ewolucję. Przeanalizujemy jego implikacje, wyzwania i możliwe rozwiązania zaproponowane w celu rozwiązania tego problemu. Dodatkowo zbadamy opinie ekspertów i doświadczenia osób, których dotknęła Bohuslav ze Schwanberga. Przygotuj się na zanurzenie się w kompletnej i wzbogacającej analizie Bohuslav ze Schwanberga!

Bohuslav ze Schwanberga
Bohuslav ze Švamberka
Ilustracja
Herb Bohuslava ze Schwanberga
Data urodzenia

Przed 1396

Data i miejsce śmierci

24 listopada 1425
Retz

Przebieg służby
Siły zbrojne

Husyci

Jednostki

Taboryci

Stanowiska

kapitan Taborytów[a]

Główne wojny i bitwy

wojny husyckie

Bohuslav ze Schwanberga (czes. Bohuslav ze Švamberka) (ur. przed 1396, zm. 24 listopada 1425) – czeski szlachcic, polityk i dowódca husycki.

Życiorys

Prawdopodobny proporzec wojsk husyckich dowodzonych przez Bohuslava ze Schwanberga

Pochodził z czeskiej rodziny szlacheckiej Schwanbergów. W 1396 mianowany przez króla Wacława IV najwyższym szambelanem i sędzią. Na początku wojen husyckich był zadeklarowanym przeciwnikiem husytów i walczył po stronie katolików w bitwach pod Nekmierzem (jako dowódca wojsk czeskich) i pod Sudomierzem. W 1421 oddziały husyckie obległy należący do niego zamek pod Kokašicami. Bohuslav poddał zamek, pod warunkiem, że kapitulację przyjmie nieradykalny dowódca husycki Petr Zmrzlík ze Svojšína. Do 1422 przebywał w niewoli husyckiej, na próżno starając się przekonać cesarza Zygmunta, by ten go wykupił. W 1422 przystał do taborytów i stał się jednym z wiodących dowódców. Po śmierci Jana Žižki został jednym z jego następców. W 1425 próbował oblegać Pragę i zamek w Kamenicy. Zmarł w nocy 24 listopada 1425 z powodu ran odniesionych podczas oblężenia zamku w Retz (został trafiony strzałą w twarz). Jego szczątki pochowano w mieście Moravský Krumlov.

Uwagi

  1. od 1424

Bibliografia