Bojan (postać)

W dzisiejszym świecie Bojan (postać) stał się tematem o wielkim znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona osób. Niezależnie od tego, czy mówimy o codziennym życiu danej osoby, bieżącym temacie czy wydarzeniu historycznym, nie można zignorować znaczenia i wpływu, jaki Bojan (postać) ma na nasze życie. W tym artykule szczegółowo zbadamy różne aspekty związane z Bojan (postać), analizując jego wpływ na społeczeństwo, jego ewolucję w czasie i konsekwencje, jakie ma dla przyszłości. Od znaczenia na poziomie osobistym po wpływ na poziomie globalnym, Bojan (postać) jest tematem zasługującym na naszą uwagę i refleksję.

Bojan (Bajan) – wzmiankowany jedynie w Słowie o wyprawie Igora wieszczy gęślarz i poeta ruski, a także drużynnik Jarosława Mądrego. Poświęcono mu dziesiątą część tekstu utworu.

Życie Bojana datuje się na koniec XI i początek XII wieku. W utworze Bojan nazywany jest wnukiem Welesowym, co wskazuje że prawdopodobnie był wołchwem.

Pomimo iż autentyczność postaci nie została udowodniona, stał się popularnym bohaterem późniejszych utworów literackich, m.in. Puszkina.

Z polskich autorów postać wieszcza Bojana wykorzystał Ryszard Berwiński, wprowadzając go do swojego poematu „Bogunka na Gople[1]. Bojan jest również tytułowym bohaterem nieukończonego poematu Tymona Zaborowskiego, w którym kreował on go na starożytnego wieszcza snującego legendarno-historyczne dzieje narodowe[2].

Przypisy

  1. Alina Witkowska: Literatura romantyzmu. Warszawa: Instytut Badań Literackich, 1986, s. 260.
  2. Monika Stankiewicz-Kopeć, Pomiędzy klasycznością a romantycznością. Młodzi autorzy Wilna, Krzemieńca i Lwowa wobec przemian w literaturze polskiej lat 1818-1827, wyd. 2, s. 170,171.

Bibliografia

  • Jerzy Strzelczyk: Mity, podania i wierzenia dawnych Słowian. Poznań: Rebis, 2007. ISBN 978-83-7301-973-7.