Borys Aristow

Obecnie Borys Aristow to temat, który przykuł uwagę dużej liczby osób na całym świecie. Wraz z szybką ewolucją społeczeństwa i technologii, Borys Aristow zyskał niespotykane dotąd znaczenie w życiu codziennym. Niezależnie od tego, czy na poziomie osobistym, zawodowym czy społecznym, Borys Aristow stał się tematem ciągłej dyskusji, generując różnorodne opinie i gorącą debatę. W tym artykule dokładnie zbadamy Borys Aristow, od jego początków do obecnego wpływu na społeczeństwo. Przeanalizujemy różne perspektywy i opinie na ten temat, aby zapewnić szeroki i zrównoważony pogląd na Borys Aristow.

Borys Aristow
Data i miejsce urodzenia

13 września 1925
Kostroma

Data śmierci

27 listopada 2018

Ambasador ZSRR w Polsce
Okres

od 1978
do 1983

Poprzednik

Stanisław Piłotowicz

Następca

Alaksandr Aksionau

Odznaczenia
Order Lenina Order Lenina Order Rewolucji Październikowej Order Czerwonego Sztandaru Pracy

Borys Iwanowicz Aristow (ros. Борис Иванович Аристов; ur. 13 września 1925 w Kostromie, zm. 27 listopada 2018[1]) – polityk KPZR, dyplomata radziecki.

Ukończył studia inżynieryjno-techniczne. Członek WKP(b) od 1945, od 1952 pracownik aparatu partyjnego. Od 1971 pierwszy sekretarz komitetu miejskiego KPZR w Leningradzie. W latach 1971–1990 członek Komitetu Centralnego KC KPZR.

Od czerwca 1978 ambasador ZSRR w PRL. Na stanowisku tym zastąpił Stanisława Piłotowicza. Od 1983 wiceminister spraw zagranicznych ZSRR, na stanowisku ambasadora ZSRR w PRL zastąpił go Alaksandr Aksionau. Od października 1985 minister handlu wewnętrznego. Od czerwca 1988 ambasador ZSRR w Finlandii. W marcu 1992 przeszedł na emeryturę.

Deputowany Rady Najwyższej ZSRR dwu kadencji. Dwukrotnie nagrodzony Orderem Lenina, Orderem Rewolucji Październikowej i Orderem Czerwonego Sztandaru Pracy.

W 1980 r. Aristow domagał się od władz polskich odebrania złotego medalu olimpijskiego Władysławowi Kozakiewiczowi, unieważnienia rekordu oraz dożywotniej dyskwalifikacji za obrazę narodu radzieckiego. Chodziło o tak zwany gest Kozakiewicza, który polski tyczkarz pokazał po zwycięskim skoku w czasie Letnich Igrzysk Olimpijskich w Moskwie wygwizdującej go radzieckiej publiczności.

Przypisy