Bractwo Kapłańskie Świętego Jozafata

W dzisiejszym świecie Bractwo Kapłańskie Świętego Jozafata to temat, który nadal budzi zainteresowanie i debatę w różnych obszarach. Niezależnie od tego, czy jest to poziom osobisty, zawodowy czy akademicki, Bractwo Kapłańskie Świętego Jozafata przykuł uwagę wielu osób. Od swoich początków do chwili obecnej Bractwo Kapłańskie Świętego Jozafata odgrywał ważną rolę w społeczeństwie, wpływając na różne aspekty codziennego życia. W tym artykule szczegółowo zbadamy wpływ Bractwo Kapłańskie Świętego Jozafata i jego znaczenie dzisiaj, badając różne perspektywy i punkty widzenia w celu lepszego zrozumienia jego znaczenia i możliwych konsekwencji dla przyszłości.

Patron zgromadzenia

Bractwo Kapłańskie Świętego Jozafata Kuncewicza (FSSJK) – międzynarodowe zgromadzenie zrzeszające tradycjonalistycznych księży i seminarzystów katolickich obrządku bizantyjskiego, założone przez księdza Wasyla Kowpaka. Bractwo ściśle współpracuje z Bractwem Świętego Piusa X. Działa na zachodniej Ukrainie. Posiada seminarium we Lwowie i opiekuje się małym żeńskim zgromadzeniem zakonnym.

Seminarium

Lwowskie seminarium Bractwa Świętego Jozafata jest poświęcone Niepokalanemu Sercu Maryi. Aktualnie kształci około trzydziestu przyszłych księży. Wykładają tam księża mieszkający w Polsce i należący do Bractwa Świętego Piusa X oraz tradycjonalistycznie nastawieni kapłani ukraińscy.

Poglądy

Liturgia

Bractwo odrzuca reformy liturgiczne wprowadzone w Ukraińskim Kościele Greckokatolickim. Sprzeciwia się usunięciu Stacji Drogi Krzyżowej, różańca i monstrancji z liturgii i parafii tego kościoła. Nie zgadza się też z porzuceniem języka cerkiewnosłowiańskiego w liturgii, na rzecz ukraińskiego.

Ekumenizm

SSJK potępia dialog ekumeniczny z prawosławnymi, który jest prowadzony przez papieża, kardynała Lubomyra Huzara, i głównych biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Propaguje prowadzenie misji katolickich wśród wiernych Cerkwi prawosławnej.

Relacje z hierarchią Ukraińskiego Kościoła Katolickiego

Ekskomunika

W 2003 roku kard. Huzar ekskomunikował księdza Kowpaka; ksiądz Kowpak odwołał się do władz kościelnych w Rzymie. Ekskomunika została przez Watykan podtrzymana.

Święcenia

W lutym 2006 bp Bernard Tissier de Mallerias FSSPX, w warszawskim przeoracie Bractwa Świętego Piusa X wyświęcił dwóch seminarzystów z Bractwa Świętego Jozafata na diakonów. 22 listopada 2006 bp Richard Williamson FSSPX wyświęcił dwóch członków FSSJK na prezbiterów a siedmiu na diakonów. 16 października 2007 bp Bernard Fellay wyświęcił w Warszawie siedmiu prezbiterów.

Zobacz też

Linki zewnętrzne