Business Insider to temat, który w ostatnich latach przykuł uwagę wielu osób. Od momentu powstania wywołało szeroką debatę i było przedmiotem licznych studiów i badań. Jego wpływ na społeczeństwo i życie codzienne jest niezaprzeczalny, a jego znaczenie rozciąga się na różne sektory i aspekty. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane ze zmienną Business Insider, analizując jej znaczenie, implikacje i wpływ na dzisiejszy świat. Od jego historii po możliwy przyszły rozwój – wyruszymy w podróż, aby dowiedzieć się więcej o Business Insider i jego roli w naszej rzeczywistości.
Firma była notowana w rankingu Alexa na miejscu 332[8]. Business Insider był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w różnych rankingach. W 2012 roku znalazł się na liście 500 najszybciej rozwijających się firm magazynu INC, a w 2013 roku został nominowany do nagrody Webby Awards w kategorii Blog-Business[9]. W 2014 roku Business Insider awansował na drugie miejsce wśród serwisów informacyjnych o tematyce biznesowej i finansowej[10][5]. Według comScore, w 2017 roku Business Insider stał się największym serwisem z wiadomościami biznesowymi w Internecie przeznaczonym dla brytyjskich czytelników i wygenerował ponad 300 milionów wyświetleń filmówmiesięcznie[11][12]. Również w 2017 roku marka została uznana za lidera w rankingu Press Gazette(inne języki)[13].
Firma jest organizatorem konferencji IGNITION[14][15].
Biuro Business Insider PolskaSiedziba Business Insider Polska, Warszawa
Business Insider Polska to polskie wydanie Business Insider, amerykańskiego serwisu o globalnym zasięgu. Polska wersja Business Insider zadebiutowała na polskim rynku w połowie 2016 roku[18][19]. Została ona wprowadzona przez koncern Ringier Axel Springer Polska, który jest właścicielem polskiego serwisu[1][20][21].
Polska odsłona Business Insider powstała jako trzecia z kolei (po Wielkiej Brytanii i Niemczech) w Europie[15].
Początkowo wydawcą polskiej wersji BI miała być Agora. O tych planach spółka poinformowała w komunikacie, w lipcu 2015 roku.[22] Start Business Insidera w ramach portalu Gazeta.pl nie doszedł jednak do skutku. We wrześniu 2015 roku 88% udziałów BI przejął Axel Springer, rozwiązał umowę z Agorą i licencję na prowadzenie BI w Polsce przekazał portalowi Onet (Axel Springer jest jednym z właścicieli Onetu).[23] W wyniku rozwiązania umowy Axel Springer musiał zapłacić Agorze karę. Obie strony nie podały jednak jej wartości.[24]
BI Polska jest drugim co do wielkości pod względem zasięgu serwisem funkcjonującym pod marką Business Insider (ustępując jedynie USA)[15]. Business Insider Polska jest w Polsce jednym z największych serwisów o profilu biznesowo-finansowym[25]. Serwis dostarcza codziennie swoim czytelnikom aktualności, analizy, opinie ekspertów oraz raporty dotyczące tematów takich jak gospodarka, prawo, finanse osobiste i najnowsze technologie, zarówno z Polski, jak i z zagranicy[15].
Pierwszym redaktorem naczelnym BI Polska został Łukasz Grass[26].
Business Insider Polska regularnie jest w czołówce najchętniej cytowanych serwisów w kategorii biznes i finanse w Polsce[27]. W 2023 BI Polska z ponad 200 000 obserwujących, był największym polskim profilem medialnym w serwisie LinkedIn[15].
Główne biuro BI Polska znajduje się w siedzibie Ringier Axel Springer w Warszawie przy ulicy Domaniewskiej 49, tuż przy redakcji miesięcznika Forbes i studia Newsweeka[7].
Business Insider Polska kieruje swoją ofertę do wszystkich, którzy chcą zrozumieć biznes, rozwijać się i doskonalić zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej[7]. Misją serwisu jest dostarczanie informacji w sposób otwarty i transparentny, bezstronny i niezależny od zewnętrznych nacisków. Business Insider Polska stara się przekazywać pełny obraz sytuacji, przedstawiając skomplikowany kontekst zgodnie z aktualnym stanem wiedzy naukowej[15].
Serwis regularnie przedstawia także przekrojowe analizy i raporty tematyczne[29]. Poza artykułami czy materiałami wideo w BI Polska pojawiają się także takie narzędzia jak m.in. porównywarka kredytów[30].
Obecnie treści serwisu podzielone są na działy: Gospodarka, Giełda i waluty, Prawo, Technologia i trendy, Biznes, Nieruchomości, Praca i Premium (obejmujący odpłatne treści z różnych obszarów)[31].
W 2017 roku Business Insider Polska stał się głównym dostawcą treści biznesowych dla Onetu[32]. Obecnie BI Polska wchodzi w skład pakietu subskrybcyjnego Onet Premium[33][34].
Kluczowa działalność Business Insider Polska
Formaty wideo
Onet Rano Finansowo powered by BI – to prowadzony od września 2023 roku program o tematyce finansowej o charakterze poradnikowym, prowadzony przez redaktorów Business Insider Polska – Mikołaja Kunicę i Marcina Lisa[35][36].
Opłaca się wiedzieć. BI wyjaśnia – to format w którym specjalista wyjaśnia skomplikowane zagadnienia finansowe[37].
In Business – liderzy biznesu o biznesie – jest cyklicznym programem, prezentującym kulisy biznesu i sylwetki ludzi, którzy wyznaczają trendy i kierunki zmian w gospodarce. Gospodarzem programu jest Mikołaj Kunica, który rozmawia z prezesami i właścicielami największych firm w Polsce rozmawia[38][39].
Raporty
BIndicators – to cykl raportów realizowany od roku 2022, oparty na prognozach uznanych ośrodków analitycznych z banków komercyjnych, instytucji finansowych oraz think tanków[40].
Bezpieczny kredyt 2%. Kluczowe informacje o kredytach mieszkaniowych – raport opublikowany w 2023 roku wspólnie z marką Lendi.pl[41]
Portret finansowy Polaków – akcja mająca na celu zrozumienie i analizę zachowań finansowych Polaków, głównie w obszarze inwestycji i oszczędzania[42]
Wydarzenia
Konferencja Business Insider Trends Festival – to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych trendom biznesowym w Europie Środkowo-Wschodniej[43]. Organizatorem jest Business Insider Polska. Międzynarodowa konferencja corocznie gromadzi przedstawicieli świata biznesu, marketingu, nauki i mediów, stwarzając okazję do wymiany doświadczeń[44]. Skupia się nie tylko na analizie głównych trendów finansowych, ale także na prognozach dotyczących globalnej gospodarki na najbliższe lata[45]. Stanowi platformę do spotkań i dyskusji na temat najnowszych trendów w biznesie, gospodarce i technologii.
Pierwsza edycja miała miejsce 21 listopada 2019 roku w Warszawie. Wówczas prelegenci dzielili się wiedzą i doświadczeniami na temat innowacyjnych rozwiązań oraz zmian w różnych branżach. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Tomasz Nalewajk (Uber Polska), Michał Sadowski (Brand24), Michał Wojciechowski (WP Holding) i Tomasz Bonek (Business Insider Polska). Omawiane tematy obejmowały trendy w e-commerce, marketingu, technologiach mobilnych, sztucznej inteligencji i innych dziedzinach[29].
Business Insider Awards – przyznawana od 2023 nagroda dziennikarzy redakcji Business Insider Polska, specjalistów w najważniejszych dziedzinach gospodarki, prawa, biznesu i nowych technologii[46][47]. Powstała, aby uhonorować wizjonerów, menedżerów wysokiego szczebla, liderów organizacji, którzy wyznaczają nowe trendy i kierunki rozwoju przedsiębiorczości[48].
Historia Business Insider Polska
Business Insider Polska to serwis o tematyce biznesowo-finansowej, należący do koncernu Ringier Axel Springer Polska. Polska edycja portalu została uruchomiona w 2016 roku jako trzecia tego typu platforma w Europie, po wcześniejszym wprowadzeniu wersji brytyjskiej i niemieckiej[26].
Początkowo wydawcą BI w Polsce miała być Agora. Jednak po przejęciu portalu w USA, jego nowy właściciel, Axel Springer przekazał licencję na prowadzenie serwisu portalowi Onet. [49]
Pierwszym redaktorem naczelnym polskiego Business Insidera został Łukasz Grass[50][26].
W 2019 roku na tym stanowisku zastąpił go Mikołaj Kunica, dziennikarz specjalizujący się w tematyce finansowej[51][52].
W 2021 roku serwis przeszedł gruntowną przebudowę strony głównej i wyodrębniono pięć kluczowych działów tematycznych: gospodarka, rynek, biznes, finanse osobiste oraz technologia i trendy[53].
Rok 2022 przyniósł integrację Business Insider Polska z usługą subskrypcyjną Onet Premium, umożliwiającą dostęp do treści z kilkunastu tytułów prasowych w ramach jednej subskrypcji[54].
Natomiast w 2023 roku profil Business Insidera na LinkedIn przekroczył liczbę 200 tysięcy obserwujących, stając się największym polskim profilem medialnym na tej platformie społecznościowej[15].
Nagrody
Redakcja Business Insider Polska wielokrotnie była doceniana przez różne gremia i instytucje za jakość swojej pracy dziennikarskiej i eksperckiej.
Ponadto w 2023 roku Rafał Hirsch, dziennikarz BI Polska, otrzymał nagrodę Grand Press Economy w konkursie Grand Press za swoje publikacje[56].
W 2021 roku, Barbara Oksińska z redakcji Business Insidera została uhonorowana główną nagrodą Dziennikarza Roku w organizowanym przez Towarową Giełdę Energii (TGE) konkursie "Platynowe Megawaty". Ta sama autorka w tym samym roku została wyróżniona w kategorii „Najlepsza publikacja na temat rynku energii elektrycznej w 2021 roku” za artykuł „Stan nadzwyczajny w polskiej energetyce. Jesteśmy w stanie wojny, w której co chwila zmieniają się fronty”[57].
Z kolei w 2021 roku cała redakcja BI Polska odebrała wyróżnienie od Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) za rzetelne relacjonowanie tematów ekonomicznych i gospodarczych[15].