Casting (wędkarstwo rzutowe)

W tym artykule omówimy Casting (wędkarstwo rzutowe) i wszystko, co ma do zaoferowania. Od jego początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo – zagłębimy się w kompleksową analizę Casting (wędkarstwo rzutowe) i jego znaczenia w różnych aspektach życia. Dowiemy się, jak Casting (wędkarstwo rzutowe) ewoluował na przestrzeni czasu i jak odcisnął piętno na historii. Dodatkowo sprawdzimy, jak Casting (wędkarstwo rzutowe) zmienił sposób, w jaki ludzie wchodzą w interakcje i relacje ze sobą. Artykuł ten ma na celu przedstawienie kompleksowego spojrzenia na Casting (wędkarstwo rzutowe) i jego wpływ na dzisiejszy świat. Przygotuj się na zanurzenie w fascynującym świecie Casting (wędkarstwo rzutowe)!

Casting (z angielskiego: rzut, rzucanie; wymowa: kasting) – dyscyplina sportowa, wędkarstwo rzutowe.

Polega na rzucaniu lekką muszką lub ciężarkiem do celu, którym są tarcze. Ocenie podlega celność lub odległość wykonywanych rzutów. Jest dyscypliną, w której wykorzystuje się najważniejsze techniki wędkarskie: muchową i spinningową.

Casting wywodzi się z amatorskiego połowu ryb. Początki dyscypliny: w Europie od końca XIX wieku; w Polsce od 1950 roku, od czasu założenia Polskiego Związku Wędkarskiego. Zawody rozgrywane są w kategorii kobiet i mężczyzn.

W kategorii kobiet rozgrywa się wieloboje składające się z 7 konkurencji, a w kategorii mężczyzn z 9 konkurencji.

Konkurencje castingu dzielą się na:

  • konkurencje muchowe – wykorzystujące techniki wędkarstwa muchowego; polegają na wykonywaniu rzutów do celu – tarcz oraz na odległość.
  • konkurencje spinningowe – wykorzystujące techniki spinningowe; polegają na wykonywaniu rzutów do celu – tarcz oraz rzutów na odległość.
  • konkurencje multiplikatorowe – wykorzystują techniki multiplikatorowe, polegają na wykonywaniu rzutów do celu – tarcz oraz na odległość przy użyciu specjalnego typu kołowrotka zwanego multiplikatorem.

Znani zawodnicy

  • W Polsce
    • Iwona Bialik – mistrzyni Europy, członek kadry narodowej seniorów.
    • Jacek Kuza – mistrz świata, mistrz World Games 2001 (Akita, Japonia), członek kadry narodowej seniorów, aktualny rekordzista Polski w pięcioboju: 555,135 pkt.
    • Włodzimierz Targosz – mistrz świata (World Games 2005, Duisburg, Niemcy)

Linki zewnętrzne