Centralne Karpaty Zachodnie

W dzisiejszym świecie Centralne Karpaty Zachodnie stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum ludzi. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, wpływ na kulturę popularną, czy też znaczenie w dziedzinie nauki, Centralne Karpaty Zachodnie nadal wywołuje debatę i fascynację w różnych obszarach. W miarę upływu czasu Centralne Karpaty Zachodnie nadal ewoluuje i zaskakuje społeczność, demonstrując swoje znaczenie i zdolność do ciągłego przyciągania uwagi zróżnicowanej publiczności. W tym artykule szczegółowo zbadamy różne aspekty i perspektywy związane z Centralne Karpaty Zachodnie, aby zapewnić pełny i wzbogacający pogląd na ten globalnie istotny temat.

Centralne Karpaty Zachodnie
Ilustracja
Megaregion

Region Karpacki

Prowincja

Karpaty Zachodnie

Podprowincja

Centralne Karpaty Zachodnie

Zajmowane
jednostki
administracyjne

Słowacja
kraj bratysławski
kraj trnawski
kraj trenczyński
kraj nitrzański
kraj żyliński
kraj bańskobystrzycki
kraj preszowski
kraj koszycki
Polska
woj. małopolskie

Centralne Karpaty Zachodnie w granicach Polski
Pieniny

Centralne Karpaty Zachodnie (514-515) z najwyższym szczytem – Gerlach, 2655 m n.p.m., o złożonej (mozaikowej) budowie geologicznej są częścią Karpat Zachodnich. Położone są na terenie Słowacji i Polski. Od Karpat Zewnętrznych oddziela je Pasmo Skalicowe, w skład którego wchodzi Pieniński Pas Skałkowy. Natomiast granica między Centralnymi Karpatami Zachodnimi a wewnętrznym, wulkanicznym pasem w obrębie Karpat jest arbitralna, gdyż granice geograficzne i krajobrazowe nie pokrywają się w tym przypadku z granicami geologicznymi.

Podział Centralnych Karpat Zachodnich:

Budowa geologiczna

Centralne Karpaty Zachodnie to region geologiczny o zróżnicowanej budowie, obejmujący paleozoiczne skały krystaliczne, metamorficzne, mezozoiczne skały osadowe oraz kenozoiczne skały wulkaniczne (Kondracki 1978, Geografia fizyczna Polski)[1]. Charakterystycznym elementem tego obszaru są zręby tektoniczne.

Przypisy