Chaim Żytłowski

W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Chaim Żytłowski, badając jego wiele aspektów i odkrywając jego wpływ na różne obszary życia. Od wpływu na współczesne społeczeństwo po znaczenie w historii, poprzez implikacje w kulturze popularnej i znaczenie na polu akademickim, Chaim Żytłowski odcisnął swoje piętno na wielu aspektach ludzkiej egzystencji. Na tych stronach będziemy analizować jego pochodzenie, ewolucję i przyszły potencjał, odkrywając jego tajemnice i przedstawiając kompletną i wzbogacającą wizję Chaim Żytłowski. Przygotuj się na podróż pełną odkryć i wiedzy na ten ekscytujący temat.

Chaim Żytłowski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

19 kwietnia 1865
Uszacz

Data i miejsce śmierci

6 maja 1943
Calgary

Zawód, zajęcie

pisarz, filozof, publicysta

Partia

Partia Socjalistów-Rewolucjonistów

Chaim Żytłowski (ur. 19 kwietnia 1865 w Uszaczu, zm. 6 maja 1943 w Calgary[1]) – żydowski pisarz, filozof, publicysta i polityk socjalistyczny pochodzący z Białorusi.

Życiorys

W młodości działał w rosyjskim ruchu socjalistycznym. Od 1886 roku badał historię Żydów, w związku z pronowanym przez niego poglądem, że źródłem nieszczęść Żydów są noszone przez nich idee historyczne, został przez Szymona Dubnowa uznany za heretyka i antysemitę[2]. Działał w rosyjskiej partii eserowców, pod koniec XIX wieku zbliżył się jednak do Bundu[2].

Od 1888 roku przebywał na emigracji w Niemczech, gdzie studiował na Uniwersytecie Berlińskim, został jednak następnie zmuszony do opuszczenia Niemiec i przeniósł się do Szwajcarii. W 1892 roku uzyskał doktorat z filozofii na Unwiersytecie w Bernie[3]. Po rewolucji 1905 roku na krótko powrócił do Rosji. W 1908 roku zamieszkał w Nowym Jorku. Opowiadał się za kulturą żydowską w języku jidysz[4], w 1908 roku był jednym z przewodniczących konferencji w Czerniowcach[3][2]. Był wydawcą jidyszowego czasopisma „Dos Naje Łebn” (od 1922 roku wraz z Szmuelem Nigerem)[2]. Był także współpracownikiem YIVO[2].

Pod koniec życia zaangażował się w działalność organizacji komunistycznych[3].

Jego bratem był białoruski działacz społeczny, Samuel Żytłowski.

Przypisy

Linki zewnętrzne