Chromacjusz z Akwilei

W dzisiejszym świecie Chromacjusz z Akwilei stał się tematem najwyższej wagi i znaczenia w różnych sferach życia. Zarówno na poziomie osobistym, jak i zawodowym, Chromacjusz z Akwilei wywarł ogromny wpływ i wzbudził duże zainteresowanie opinii publicznej. Istnieje wiele badań, badań i debat wokół Chromacjusz z Akwilei, co pokazuje jego znaczenie i potrzebę dogłębnego zrozumienia. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Chromacjusz z Akwilei, analizując jego wpływ na obecne społeczeństwo i jego możliwą ewolucję w przyszłości. Ponadto zastanowimy się nad możliwymi implikacjami i konsekwencjami Chromacjusz z Akwilei w naszym codziennym życiu, a także w rozwoju różnych branż i sektorów.

Chromacjusz z Akwilei
biskup
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

ok. 345
Akwileja

Data i miejsce śmierci

ok. 406-407
Grado

Czczony przez

Kościół katolicki

Wspomnienie

2 grudnia

Atrybuty

pastorał

Chromacjusz z Akwilei (ur. ok. 345 w Akwilei[1], zm. pomiędzy 406-407[2] w Grado) – wczesnochrześcijański pisarz i biskup Akwilei w latach 388-407, święty Kościoła katolickiego.

Żywot świętego

Około roku 368 pełnił posługę kapłańską w Akwilei. Brał aktywny udział w pracach synodu w Akwilei, na którym w roku 381 potępiono ariańskich biskupów z Ilirii. Sakrę biskupią otrzymał z rąk świętego Ambrożego w roku 387. Wstawiał się u cesarza Arkadiusza w sprawie Jana Chryzostoma. Ostatnie lata życia Chromacjusza przypadły na czasy najazdu Wizygotów pod wodzą Alaryka. Jest uznawany za pierwszego duszpasterza akademickiego.

Pisma

Zachowało się 25 fragmentów Objaśnień do Ewangelii według św. Mateusza. Ponadto: Mowa na temat ośmiu błogosławieństw, Wykład modlitwy Pańskiej oraz 31 Homilii.

Kult

Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 2 grudnia.

Zobacz też

Przypisy

  1. Chromatius von Aquileia - Ökumenisches Heiligenlexikon (niem.)
  2. St. Chromatius - Catholic Encyclopedia (ang.)

Bibliografia

  • César Vidal Manzanares, Pisarze wczesnochrześcijańscy I-VII w., wyd. Verbinum, Warszawa 2001.

Linki zewnętrzne