Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Ludowa Szwajcarii

W dzisiejszym świecie Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Ludowa Szwajcarii zyskał niespotykane dotąd znaczenie. Od momentu powstania Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Ludowa Szwajcarii znacząco wpłynął na różne aspekty społeczeństwa, kultury i gospodarki. W tym artykule dokładnie zbadamy wpływ Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Ludowa Szwajcarii i jego wpływ na różne obszary codziennego życia. Przeanalizujemy jego ewolucję w czasie, implikacje w zakresie zmian społecznych i politycznych, a także szanse i wyzwania, jakie stwarza na przyszłość. Poprzez szczegółową analizę zbadamy znaczenie zrozumienia i refleksji nad Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Ludowa Szwajcarii, aby być lepiej przygotowanym na wyzwania współczesnego świata.

Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Ludowa Szwajcarii
Ilustracja
Państwo

 Szwajcaria

Skrót

CVP

Lider

Gerhard Pfister

Data założenia

22 kwiecień 1912

Data rozwiązania

31 grudnia 2020

Adres siedziby

Klaraweg 6,
CH-3001 Berno

Ideologia polityczna

chrześcijańska demokracja, centryzm

Poglądy gospodarcze

społeczna gospodarka rynkowa

Liczba członków

100 tys.

Grupa w Parlamencie
Europejskim

Europejska Partia Ludowa

Młodzieżówka

Młodzi CVP

Barwy

     pomarańcz

Obecni posłowie
0/200
Strona internetowa

Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Ludowa Szwajcarii, nazywana także Partią Chrześcijańsko-Demokratyczną, niem. Christlich Demokratische Volkspartei (CVP), fr.: Parti Démocrate-Chrétien Suisse (PDC), wł.: Partito Popolare Democratico Svizzero (PPD), retorom.: Partida Cristiandemocratica Svizra (PCD) była szwajcarską partią polityczną i członkiem koalicyjnego gabinetu rządowego.

Historia

Korzenie partii sięgały jeszcze pierwszej połowy XIX wieku. Jej prekursorami były partie katolickie, tworzące przeciwległy biegun dla partii liberalnych i radykalnych. Odniesienia do chrześcijańskich ideałów znajdowały się już w programach z 1881 i 1912 r. W 1912 roku została założona Katolicko-Konserwatywna Partia Szwajcarii (niem. Katholisch-Konservative Partei der Schweiz). Od 1954 do 1958 r. partia zajmowała trzy z siedmiu miejsc w rządzie. W 1957 r. partia zmieniła nazwę na Konserwatywno-Chrześcijańsko-Społeczną Partię Ludową. Po nowym kursie z początku lat 70. XX wieku partia znajdowała się w centrum szwajcarskiego obozu politycznego[1].

Na początku lat 90. partia zaczęła tracić konserwatywnych wyborców na rzecz prawicowo-populistycznej Szwajcarskiej Partii Ludowej.

Partia została rozwiązana na poziomie federalnym z dniem 1 stycznia 2021 ze względu na połączenie z Konserwatywno-Demokratyczną Partią Szwajcarii (BDP) tworząc Die Mitte (DM)[2].

Przypisy