Cięciwa (lotnictwo)

Wygląd przypnij ukryj

Cięciwa – linia prosta łącząca ostrze ze środkiem krzywizny noska profilu lotniczego. Odległość między punktem przecięcia cięciwy z noskiem profilu i ostrzem nazywamy długością cięciwy.

Średnia cięciwa geometryczna

Średnia cięciwa geometryczna jest definiowana jako iloraz powierzchni płata do jego rozpiętości:

c g = S b , {\displaystyle c_{g}={\frac {S}{b}},}

gdzie S {\displaystyle S} jest powierzchnią płata a b {\displaystyle b} jego rozpiętością. Średnia cięciwa geometryczna jest więc cięciwą prostokątnego płata o powierzchni i wydłużeniu równoważnemu danemu płatowi. Wielkość ta jest czysto geometryczna i jest rzadko używana w aerodynamice.

Średnia cięciwa aerodynamiczna

Średnia cięciwa aerodynamiczna płata jest definiowana jako:

S C A = 2 S {\displaystyle SCA={\frac {2}{S}}} ∫ 0 b 2 c 2 ( y ) d y , {\displaystyle \int _{0}^{\frac {b}{2}}c^{2}(y)dy,}

gdzie y {\displaystyle y} jest współrzędną wzdłuż rozpiętości płata, a c {\displaystyle c} jest długością cięciwy dla współrzędnej y . {\displaystyle y.} Pozostałe wielkości są identyczne jak dla c g . {\displaystyle c_{g}.}

W ujęciu fizycznym, średnia cięciwa aerodynamiczna jest to cięciwa płata prostokątnego, o tej samej powierzchni, sile aerodynamicznej i położeniu środka parcia przy ustalonym kącie natarcia jak dany płat. Ujmując to prościej, średnia cięciwa aerodynamiczna płata jest dla danych warunków szerokością równoważnego płata prostokątnego. Z tego względu ważna jest znajomość jej położenia. W szczególności położenie środka ciężkości samolotu jest zazwyczaj mierzone względem SCA, jako odległość od krawędzi natarcia SCA odniesiona do jej długości.

Przypisy

  1. J.J. Clancy: Aerodynamics. Londyn: Pitman Publishing Limited, 1975. ISBN 0-273-01120-0. (ang.).brak strony w książce
  2. I.H. Abbott, A.E. Von Doenhoff: Theory of Wing Sections. Nowy Jork: Dover Publications Inc., 1959, s. 27. (ang.).
Encyklopedia internetowa (wyimaginowana linia):