Cmentarz na Mani w Łodzi

W dzisiejszym świecie Cmentarz na Mani w Łodzi stał się powracającym tematem, który przyciągnął uwagę całego społeczeństwa. Niezależnie od tego, czy w wyniku postępu technologicznego, zmian kulturowych czy wydarzeń historycznych, Cmentarz na Mani w Łodzi zyskał niespotykane dotąd znaczenie. Od wpływu na gospodarkę po wpływ na politykę i życie codzienne ludzi, nie ma wątpliwości, że Cmentarz na Mani w Łodzi wywołał debatę i refleksję we wszystkich obszarach. W tym artykule szczegółowo zbadamy różne aspekty i konsekwencje Cmentarz na Mani w Łodzi, a także różne stanowiska, jakie istnieją w tej sprawie.

Cmentarz na Mani w Łodzi
Ilustracja
Brama główna cmentarza
Nazwa pełna

cmentarz rzymskokatolicki pw. św. Antoniego

Państwo

 Polska

Miejscowość

Łódź

Adres

ul. Solec 11

Powierzchnia cmentarza

10,9 ha

Liczba kwater cmentarnych

34

Data otwarcia

1914

Położenie na mapie Łodzi
Mapa konturowa Łodzi, po lewej znajduje się punkt z opisem „Cmentarz na Mani”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cmentarz na Mani”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cmentarz na Mani”
Ziemia51°46′35″N 19°24′18″E/51,776389 19,405000
Cmentarz na Mani
Kwatery wojskowe i obelisk 1939

Cmentarz na Mani w Łodzicmentarz rzymskokatolicki pw. św. Antoniego znajdujący się w Łodzi przy ulicy Solec 11.

Położenie

Cmentarz znajduje się w dzielnicy Polesie, na małym osiedlu Mania, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Parku na Zdrowiu i jego naturalnego przedłużenia – tzw. Mani-lasu, będącego pozostałością puszczy, porastającej dawniej tereny dzisiejszej Łodzi.

Historia

Cmentarz powstał w 1914 roku[1], jako odpowiedź na pilne zapotrzebowanie mieszkańców Łodzi na cmentarz w tym rejonie miasta. Niedługo później, w dwudziestoleciu międzywojennym powstały jeszcze inne znane łódzkie nekropolie: św. Wojciecha na Kurczakach, Retkini, św. Rocha na Radogoszczu i św. Franciszka przy ul. Rzgowskiej.

Pochowani

 Z tym tematem związana jest kategoria: Pochowani na cmentarzu na Mani w Łodzi.

Najstarszy zachowany nagrobek nekropolii – Franciszka Suwalskiego – pochodzi z 1916 roku. Znajduje się tu także kwatera (23A) ze zbiorowymi mogiłami żołnierzy poległych w kampanii wrześniowej. Upamiętniający ich obelisk (Bohaterom poległym w obronie Ojczyzny 1939 r.) położony jest w centralnej części cmentarza[1].

Na cmentarzu zostali pochowani m.in.:

Przypisy

  1. a b Anna Lewkowska, Wojciech Walczak, Zabytkowe cmentarze woj. łódzkie, Warszawa: Ośrodek Ochrony Zabytkowego Krajobrazu, 1996 (Zabytkowe cmentarze i mogiły w Polsce), s. 35–36, ISBN 83-85548-49-1.
  2. IBL_PAN, Odszedł prof. Jan Tomkowski - informacja na temat pogrzebu , ibl.waw.pl, 17 lipca 2024 .