Cristoforo Roncalli

Temat Cristoforo Roncalli wzbudził zainteresowanie i debatę w różnych kręgach, od naukowców i ekspertów, po zwykłych ludzi. Temat ten był przedmiotem wyczerpujących badań, żarliwych dyskusji i głębokich refleksji na całym świecie. Z biegiem czasu Cristoforo Roncalli stał się integralną częścią społeczeństwa i odegrał kluczową rolę w życiu wielu ludzi. Od wpływu na kulturę i historię po wpływ na technologię i naukę, Cristoforo Roncalli pozostawił niezatarty ślad w ludzkości. W tym artykule zbadamy najważniejsze i istotne aspekty Cristoforo Roncalli oraz omówimy jego znaczenie w bieżącym kontekście.

Cristoforo Roncalli
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1552
Pomarance

Data i miejsce śmierci

1626
Rzym

Narodowość

włoska

Dziedzina sztuki

malarstwo

Christoforo Roncalli, Chrzest Konstantyna

Cristoforo Roncalli (ur. w 1552 w Pomarance, zm. 1626 w Rzymie) – włoski malarz tworzący w okresie manieryzmu i wczesnego baroku. Był jednym z trzech artystów znanych pod przydomkiem Il Pomarancio.

Roncalli urodził się w Pomarancio, mieście położonym w pobliżu Volterry. Początkowo kształcił się w Toskanii, a od 1578 roku przebywał w Rzymie, gdzie doskonalił się w warsztacie Niccolò Circignaniego, również znanego jako Pomarancio. Większość fresków stworzył właśnie tam, choć przez dziesięć lat (1605–1610) pracował w Loreto, gdzie ozdobił freskami nową zakrystie sanktuarium Santa Casa. W Rzymie zdobił kopułę kościoła San Silvestro in Capite. Jego dziełem jest również polichromia oratorium Santissimo Crocifisso, malowidło Chrzest Konstantyna zdobiące transept bazyliki św. Jana na Lateranie, a także projekty mozaik w watykańskiej kaplicy Klementyńskiej. Jednym z jego najbardziej znanych uczniów był Alessandro Casolano ze Sieny.

Bibliografia

  • "Macerata e il suo territorio: la Pittura" by Giuseppe Vitalini Sacconi

Romano Cordella, "Norcia e territorio"

  • Sydney Joseph Freedberg (1978). Pintura en Italia, 1500-1600. Editorial Cátedra, Madrid. ISBN 84-376-0153-3, páginas 664-665.
    • The Grove Dictionary of Art, MacMillan Publishers (2000).