W złożonym i różnorodnym świecie, w którym żyjemy, Cykliny reprezentuje temat o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona odbiorców. Celem tego artykułu jest zbadanie różnych aspektów i perspektyw Cykliny, od jego historycznych początków po dzisiejszy wpływ. Na tych stronach będziemy zagłębiać się w liczne aspekty składające się na Cykliny, analizując jego implikacje społeczne, polityczne, gospodarcze i kulturowe. Dzięki podejściu multidyscyplinarnemu artykuł ten stara się przedstawić wszechstronną i wzbogacającą wizję Cykliny, zachęcając czytelników do refleksji i kwestionowania własnych uprzedzeń na temat tego fascynującego tematu.
Cykliny – grupa białek biorących udział w regulacji cyklu procesów związanych z podziałem komórki.
Przy przechodzeniu komórki przez fazy G1, G2 i S gwałtownie wzrasta poziom cyklin typu D, A, E i w końcu B. Te cykliny łączą się ze swoimi kinazami cyklinozależnymi (Cdk) i aktywują je. Istnieją także inhibitory kinaz cyklinozależnych (cdki).
Cyklina D1 występuje w zwiększonej ilości w komórkach niektórych nowotworów. Cyklina ta bierze udział w naprawie DNA uszkodzonego np. promieniowaniem. Odporność komórek na promieniowanie jest istotna w radioterapii[1].