W dzisiejszym świecie Cypria to kwestia, która nabrała dużego znaczenia w społeczeństwie. Od dłuższego czasu Cypria jest przedmiotem debaty i dyskusji, ponieważ jego wpływ obejmuje różne aspekty życia codziennego. Niezależnie od tego, czy chodzi o sferę osobistą, zawodową, kulturową czy społeczną, Cypria stał się tematem, który nie pozostawia nikogo obojętnym. Jego znaczenie polega na wpływie na nasze decyzje, sposób, w jaki postrzegamy otaczający nas świat i nasze relacje z innymi. W tym artykule dokładnie przeanalizujemy koncepcję Cypria i jej wpływ na nasze codzienne życie, aby lepiej zrozumieć jego znaczenie i móc przeanalizować jego znaczenie dzisiaj.
Cypria (stgr. Κύπρια Kýpria) – zaginiony epos grecki; szeroko znany w okresie klasycznym (odwoływał się do niego m.in. Herodot), później zaginął. Obecnie znane są tylko jego fragmenty. Jedno z dzieł opisujących wojnę trojańską z wykorzystaniem heksametru daktylicznego[1][2].
Cypria uznać można za poprzednika Iliady, gdyż epos obejmuje wydarzenia rozgrywające się bezpośrednio przed eposem Homera[3], w tym: zadanie postawione przed Parysem, uprowadzenie Heleny, porzucenie Filokteta na Lemnos, lądowanie Achajów na wybrzeżu Azji Mniejszej i pierwsze starcia przed murami Troi.
Epos powstał prawdopodobnie w VII wieku p.n.e., lecz co do takiego datowania istnieje wiele wątpliwości. Kontrowersyjna jest także kwestia autorstwa dzieła. Tradycyjnie przypisuje się je Stasinusowi z Cypru[4]. Focjusz I Wielki autorstwo Cypriów przypisywał Hegesiasowi z Salaminy[4] lub nawet samemu Homerowi[3], który miałby napisać ją z okazji zaślubin swojej córki ze Stasinusem. W 1995 roku w Halikarnasie odnaleziono inskrypcję, wedle której autorstwo przypisano Kypriasowi z Halikarnasu[4][5][6].
Wiele scen z Cypriów zostało przedstawionych na greckich wazach[3].