Czaśniki

W dzisiejszym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Czaśniki. Zbadamy jego pochodzenie, wpływ na społeczeństwo i znaczenie, jakie miało na przestrzeni czasu. Czaśniki to temat, który nigdy nie przestaje nas zaskakiwać, jego wpływ rozciąga się na różne obszary i udało mu się przyciągnąć uwagę ludzi w każdym wieku. Dołącz do nas w tej przygodzie, gdy będziemy odkrywać tajemnice i ciekawostki, które ma nam do zaoferowania Czaśniki. Przygotuj się na zanurzenie się w podróż pełną odkryć!

Czaśniki
Чашнікі
Ilustracja
Cerkiew Przemienienia Pańskiego
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Białoruś

Obwód

 witebski

Populacja (2010)
• liczba ludności


9200[1]

Nr kierunkowy

+375 2133

Kod pocztowy

211150

Położenie na mapie obwodu witebskiego
Mapa konturowa obwodu witebskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Czaśniki”
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Czaśniki”
Ziemia54°45′N 29°15′E/54,750000 29,250000
Strona internetowa

Czaśniki (biał. Чашнікі, ros. Чашники) − miasto na Białorusi w obwodzie witebskim, w dawnej Rzeczypospolitej województwo połockie, położone nad rzeką Ułłą. Centrum administracyjne rejonu czaśnickiego. W 2010 roku miasto liczyło 9200 mieszkańców.

Historia

Miejsce dwóch znakomitych zwycięstw armii Wielkiego Księstwa Litewskiego nad armią rosyjską. Pierwsze z nich, czyli pierwsza bitwa pod Czaśnikami, miało miejsce 26 stycznia 1564 roku, a drugie, czyli druga bitwa pod Czaśnikami, 20 lipca 1567 roku.

18 lipca 1580 roku odbyła się tutaj narada wojenna polskich wojsk podczas wojny polsko-rosyjskiej. Dyskutowano o taktyce odcięcia Inflantów od ziem moskiewskich. Polacy mieli zacząć ofensywę od zdobycia rosyjskiej twierdzy Wielkie Łuki. Stamtąd zamierzano kontynuować działania w kierunku Pskowa[2].

Prywatne miasto szlacheckie położone było w końcu XVIII wieku w hrabstwie czaśnickim w województwie połockim[3].

Podczas okupacji hitlerowskiej, w lipcu 1941 roku Niemcy utworzyli getto dla żydowskich mieszkańców. Przebywało w nim około 2000 osób. 5 marca 1942 roku Niemcy zlikwidowali getto, a Żydów zamordowali na terenie getta oraz we wsi Trilesino. Sprawcami zbrodni byli żołnierze z oddziału Luftwaffe, SD oraz białoruska policja[4].

Herb

Herb Czaśnik został ustanowiony 20 stycznia 2006 roku rozporządzeniem prezydenta Białorusi nr 36[5].

Nieistniejący kościół św. Łukasza i klasztor Dominikanów

Przypisy

Linki zewnętrzne