W artykule „var1” zamierzamy szczegółowo zbadać ten temat/osobę/datę, który przez lata cieszył się dużym zainteresowaniem wielu osób. W tym artykule szczegółowo omówimy szczegóły, tło, wpływ i znaczenie zmiennej var1, mając na celu zapewnienie naszym czytelnikom pełnego i wzbogacającego zrozumienia. W następnych kilku linijkach zajmiemy się najbardziej istotnymi aspektami, analizując różne perspektywy i oferując szczegółową analizę, która pozwoli naszym czytelnikom wyrobić sobie świadomą opinię na temat var1.
DECnet – zestaw protokołów komunikacyjnych stworzonych przez Digital Equipment Corporation w latach 70. XX wieku[1]. Służył wówczas do łączenia w sieć peer-to-peer różnego rodzaju minikomputery w tym PDP-8 oraz PDP-11[1]. Pierwotnie zbudowany z czterech warstw, by w 1982 roku przekształcić się w siedmio-warstwowy protokół sieciowy zgodny z modelem OSI[2][3].
DECnet pozwalał łączyć komputery z kilkoma różnymi systemami w jedną sieć[1]. OpenVMS – flagowy system DEC – był w pełni i od początku zintegrowany z DECnet[2]. Później stworzono również pakiet PATHWORKS, który umożliwiał łączenie urządzeń w sieci DECnet z różnymi komputerami, w szczególności z komputerami z takimi systemami, jak: Apple Macintosh, DOS, Microsoft Windows oraz OS/2[4].
Choć protokoły związane z DECnet zostały zaprojektowane przez Digital Equipment Corporation, to DECnet w późniejszych edycjach został opublikowany jako otwarty standard[5], a kilka implementacji zostało opracowanych poza DEC, w tym dla FreeBSD i Linux[6]. Kod DECnet w jądrze Linux został oznaczony jako porzucony 18 lutego 2010 roku i usunięty 22 sierpnia 2022 roku[7][8].