Temat DSM-IV budzi debatę i zainteresowanie od długiego czasu. Od swoich początków do dzisiejszego znaczenia, DSM-IV był przedmiotem badań, analiz i dyskusji w różnych dziedzinach wiedzy. Wraz z ewolucją społeczeństwa i postępem technologicznym rola DSM-IV nabrała nowych wymiarów i nabrała różnych znaczeń. W tym artykule zbadamy wiele aspektów DSM-IV i jego wpływ na różne aspekty życia codziennego. Od wpływu na kulturę popularną po znaczenie w nauce, DSM-IV pozostaje intrygującym tematem, który zasługuje na dogłębne zbadanie.
DSM-IV (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) – klasyfikacja zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. DSM-IV jest też obowiązującym standardem w armiach NATO. Jest umieszczona m.in. w wydanej w języku polskim publikacji „Kryteria Diagnostyczne według DSM-IV-TR”, stanowiącym przekład najnowszej, poprawionej wersji czwartego wydania pod redakcją prof. Jacka Wciórki z Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Nowa wersja – DSM-5 – została wydana 18 maja 2013.
Pięć wymiarów klasyfikacji stanowi pomoc w diagnozowaniu choroby, przewidywaniu jej przebiegu a także zaplanowaniu postępowania.
Postawioną diagnozę uzupełnia się następującymi zadaniami:
Należy uwzględniać sprawność funkcjonowania w zakresie życia psychicznego, społecznego i zawodowego. Każdy z czynników należy umieścić w pewnym ciągu, którego jednym biegunem jest zdrowie, drugim zaś choroba. Pomija się upośledzenie funkcjonowania spowodowane czynnikami fizycznymi lub środowiskowymi.