W tym artykule szczegółowo zbadamy Damon Knight i jego wpływ na nasze codzienne życie. Od jego powstania po współczesne znaczenie, przeanalizujemy ewolucję Damon Knight na przestrzeni czasu i wpływ na różne aspekty społeczeństwa. Przeanalizujemy także różne perspektywy i opinie związane z Damon Knight, a także jego rolę w obecnym kontekście. Mamy nadzieję, że dzięki tej wszechstronnej analizie zapewnimy pełny i bogaty wgląd w Damon Knight, zapewniając czytelnikowi głębsze zrozumienie tego tematu.
Imię i nazwisko |
Damon Francis Knight |
---|---|
Data i miejsce urodzenia |
19 września 1922 |
Data i miejsce śmierci |
15 kwietnia 2002 |
Dziedzina sztuki | |
Epoka |
Damon Knight (ur. 19 września 1922 w Baker City, zm. 15 kwietnia 2002 w Eugene[1]) – amerykański pisarz, redaktor i wydawca oraz krytyk science fiction i fantasy. Założyciel i pierwszy prezes Science Fiction Writers of America (SFWA). Niektóre opowiadania pisał pod pseudonimem Stuart Fleming.
Miał duży wpływ na kształtowanie się amerykańskiej fantastyki naukowej jako redaktor magazynów i antologii. Choć wydał sporo książek i opowiadań to jego dzieła literackie nie miały tak szerokiego odbioru jak jego dokonania edytorskie. Najbardziej cenione były jego miniatury literackie.
Urodził się w 1922 roku w Oregonie, gdzie spędził większość życia.
Był doktorantem Arthura C. Clarke’a, który we wstępie do swych prac zebranych cytował definicję fantastyki naukowej stworzoną przez Knighta: fantastyka naukowa to to, na co wskazując mówię: „To jest fantastyka naukowa”[2].
Był redaktorem licznych magazynów pulpowych i pism poświęconych fantastyce: „Snide” w 1941, „Worlds Beyond” w latach 1950-1951, „If” w latach 1958-1959 oraz „Pulphouse” w 1995.
Był też redaktorem licznych antologii, z których najbardziej znana były seria Orbit (22 tomy w latach 1966-1980) oraz Damon Knight's Collection (11 tomów w latach 1972-1973).
Bardzo wcześnie zaangażował się w fandom fantastyczny, był uczestnikiem konwentów, starał się też organizować autorów SF. W 1965 doprowadził do powstania Science Fiction Writers of America (SFWA) – stowarzyszenia zrzeszającego twórców literatury fantastycznej w USA. Był pierwszym prezesem stowarzyszenia w latach 1965-1967.
Wraz z żoną Kate Wilhelm był jednym z pierwszych wykładowców na Clarion Workshop – warsztatach dla początkujących pisarzy fantastyki naukowej i fantasy organizowanych wtedy na Clarion University of Pennsylvania
Niektóre opowiadania pisał wspólnie z innymi autorami m.in. Jamesem Blishem.
Na podstawie jego opowiadań powstawały odcinki serialu Strefa mroku (The Twilight Zone).
Laureat kilku nagród fantastycznych w tym Hugo i Jupitera.
W uznaniu jego osiągnięć i dokonań dla fantastyki naukowej, po jego śmierci w 2002 jego imieniem nazwano Damon Knight Memorial Grand Master Award – nagrodę literacką, przyznawana od 1974 r. przez Stowarzyszenie Amerykańskich Pisarzy SF i Fantasy (Science Fiction and Fantasy Writers of America) żyjącym autorom za całokształt osiągnięć w dziedzinie science fiction lub fantasy. Nagroda jest przyznawana w czasie gali Nebuli[3].
Sam Knight był laureatem tej nagrody (jeszcze jako Grand Master Award) w 1994[4].
Był żonaty z Kate Wilhelm, również pisarką science fiction i fantasy, laureatką nagród Hugo i Nebula.
Żadna z książek Knighta nie została przetłumaczona na polski, ukazało się jednak kilka jego opowiadań, w tym wszystkie docenione w nominacjach do Hugo.