Daniel Pollen

Daniel Pollen jest dziś tematem niezwykle aktualnym, gdyż wzbudził zainteresowanie wielu osób na całym świecie. Od chwili swojego powstania wywołała szeroki wachlarz opinii i dyskusji, a także miała wpływ na różne obszary społeczeństwa. Jego znaczenie polega na wpływie, jaki wywiera na codzienne życie ludzi, a także na jego potencjale generowania znaczących zmian w różnych aspektach. W tym artykule szczegółowo zbadamy różne aspekty i konsekwencje Daniel Pollen, aby zapewnić pełną i wzbogacającą analizę tego tematu, który jest dziś tak istotny.

Daniel Pollen
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

2 czerwca 1813
Dublin

Data śmierci

18 maja 1896

Premier Nowej Zelandii
Okres

od 6 lipca 1875
do 15 lutego 1876

Poprzednik

Julius Vogel

Następca

Julius Vogel

Daniel Pollen (ur. 2 czerwca 1813 w Dublinie – zm. 18 maja 1896 w Nowej Zelandii) – nowozelandzki polityk, w latach 18751876 premier Nowej Zelandii.

Był z pochodzenia Irlandczykiem, dorastał w Dublinie i w Waszyngtonie, gdzie jego ojciec był zatrudniony przy budowie Kapitolu. Zdobył wykształcenie medyczne, a następnie wyjechał do Nowej Południowej Walii. Wkrótce potem przeniósł się do Nowej Zelandii, gdzie początkowo pracował jako koroner, a następnie znalazł zatrudnienie jako lekarz w kopalni na wyspie Kawau. W 1852 stanął na czele administracji superintendenta (szefa władz lokalnych) Prowincji Auckland. W 1856 trafił do legislatury prowincji. Dwa lata później objął urząd komisarza dóbr królewskich w tym regionie, a w 1861 zawitał do Rady Legislacyjnej (izby wyższej parlamentu) całej kolonii.

W latach 18671868 na własne życzenie pozostawał poza parlamentem, pełniąc w tym czasie funkcję przedstawiciela rządu centralnego przy władzach prowincji Auckland. Od 1869 był członkiem rządu - najpierw w gabinecie Edwarda Stafforda, a następnie Juliusa Vogela. Ten ostatni spędzał znaczną część swojego okresu urzędowania poza granicami kolonii. W lipcu 1875 Pollen objął tymczasowo urząd premiera, na czas najdłuższego wyjazdu Vogela, który potrwał do lutego 1876. Następnie zgodnie z umową oddał władzę z powrotem w ręce Vogela (który zresztą dzierżył ją jeszcze tylko przez kilka miesięcy). Żył jeszcze 19 lat, cały ten czas zasiadając w parlamencie. Zmarł w 1896 w wieku 82 lat.

Linki zewnętrzne