Daniel Yanofsky

W tym artykule poruszony zostanie temat Daniel Yanofsky, który w ostatnich latach zyskał na znaczeniu ze względu na jego wpływ na różne aspekty społeczeństwa. Od postępu technologicznego po zmiany w dynamice pracy, Daniel Yanofsky wywołał duże zainteresowanie i debatę wśród ekspertów i ogółu społeczeństwa. W tym kontekście zostanie przeanalizowany wpływ Daniel Yanofsky w różnych kontekstach, a także jego krótko- i długoterminowe implikacje. Zbadane zostaną również przyszłe perspektywy dotyczące Daniel Yanofsky i tego, jak będzie on nadal wpływać na nasze środowisko.

Daniel Yanofsky
Ilustracja
Daniel Yanofsky, Groningen 1946
Data i miejsce urodzenia

26 marca 1925
Brody

Data i miejsce śmierci

5 marca 2000
Winnipeg

Obywatelstwo

Kanada

Tytuł szachowy

arcymistrz (1964)

Daniel Abraham Yanofsky (ur. 26 marca 1925 w Brodach, zm. 5 marca 2000 w Winnipegu) – kanadyjski prawnik i szachista polskiego pochodzenia.

Życiorys

Urodził się na terenie II Rzeczypospolitej. Był uważany za szachowe cudowne dziecko. Grę poznał w wieku ośmiu lat, jako jedenastolatek w seansie gry jednoczesnej wygrał 17 partii na 22 szachownicach. Rok później był mistrzem Manitoby. W wieku 14 lat reprezentował Kanadę na olimpiadzie szachowej w Buenos Aires, osiągając znakomity rezultat 85% na drugiej szachownicy. Jako dorosły człowiek nie wybrał jednak kariery zawodowego szachisty, kończąc studia prawnicze i podejmując pracę w swoim zawodzie.

Mimo statusu amatora przez wiele lat Yanofsky był najsilniejszym szachistą Kanady. W 1964 roku został pierwszym kanadyjskim arcymistrzem. Ośmiokrotnie zdobywał tytuł mistrza Kanady, zwyciężył w amerykańskim turnieju U.S. Open w 1942 roku oraz mistrzostwach Wielkiej Brytanii w 1953 roku[1]. Przez niemal czterdzieści lat był liderem reprezentacji Kanady na kolejnych olimpiadach szachowych, pomiędzy 1939 a 1980 rokiem jedenastokrotnie startując w turniejach olimpijskich (w tym 6 razy na I szachownicy)[2].

Yanofsky był zasłużonym obywatelem miasta Winnipeg, znanym adwokatem oraz wieloletnim radnym[3][4].

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne