David Cage

Obecnie David Cage jest tematem o ogromnym znaczeniu we współczesnym społeczeństwie. Jego wpływ rozciąga się na różne obszary życia codziennego, od polityki po technologię, kulturę i ekonomię. W tym artykule zagłębiamy się w świat David Cage, badając jego liczne aspekty i wpływ na nasze codzienne życie. Poprzez szczegółową analizę postaramy się rzucić światło na różne aspekty, które sprawiają, że David Cage jest istotnym tematem wartym dzisiejszego przestudiowania. Od wpływu na życie ludzi po wpływ na środowisko globalne, David Cage jest zjawiskiem zasługującym na dogłębne zbadanie.

David Cage
David De Gruttola
Ilustracja
David Cage na Festival du jeu vidéo w 2008 roku
Data i miejsce urodzenia

9 czerwca 1969
Miluza, Francja

Zawód, zajęcie

reżyser, projektant gier

David Cage, właściwie David De Gruttola (ur. 9 czerwca 1969 w Miluzie) – francuski reżyser i projektant gier komputerowych, związany ze studiem Quantic Dream.

Cage założył Quantic Dream w 1997 roku. Wcześniej pracował jako profesjonalny muzyk, piszący ścieżki dźwiękowe do gier komputerowych. Jako twórca Quantic Dream, Cage jest jednym z prezesów studia, reżyserem, głównym projektantem oraz scenarzystą pisanych przez siebie gier[1]. Jego pierwsze dzieło, The Nomad Soul (1999), jest przygodową grą akcji z trójwymiarową oprawą graficzną, która w swoim czasie stanowiła próbę odświeżenia upadającego gatunku gier przygodowych[2].

Fahrenheit (2004) kontynuuje owe poszukiwania, pozwalając graczom na uczestnictwo w każdym momencie akcji, obserwowanej z perspektywy trzech osób[3]. Największą sławę jednak Cage zyskał za sprawą realizującego ideę filmu interaktywnego dzieła Heavy Rain (2010), które rozdziela narrację na cztery osoby i pozwala graczowi, który uczestniczy w akcji utworu, decydować o losach bohaterów. Heavy Rain zachowuje ścisły kontakt z graczem, zawierając sekwencje quick time events dynamizujące rozgrywkę[4]. Został bardzo pozytywnie przyjęty przez krytyków, zdobywając trzy nagrody BAFTA za muzykę, fabułę i techniczną innowację[5]. W podobnej estetyce utrzymana jest kolejna produkcja Cage’a pod tytułem Beyond: Dwie dusze (2013), która jednak spotkała się z mieszanymi recenzjami krytyków[6] a także Detroit: Become Human (2018), która spotkała się z lepszymi recenzjami.

Przypisy

  1. Francois Bliss de la Boissiere: Fahrenheit : Interview David Cage / part 1 : L'homme orchestre. Overgame, 2005-10-05. . . (fr.).
  2. Omikron: The Nomad Soul. IGN, 1999-11-12. . (ang.).
  3. Alex Navarro: Indigo Prophecy Review. GameSpot, 2005-10-07. . (ang.).
  4. Ben Dutka: Heavy Rain Review. PSX Extreme, 2010-10-02. . . (ang.).
  5. Heavy Rain wins three Baftas. The Telegraph, 2011-03-17. . (ang.).
  6. Beyond: Two Souls for PlayStation 3. Metacritic. . (ang.).