W dzisiejszym artykule porozmawiamy o Dekret, temacie, który w ostatnim czasie zyskał duże znaczenie. Dekret to temat, który budzi ogromne zainteresowanie i ma głęboki wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. W tym artykule będziemy badać różne aspekty związane z Dekret, od jego pochodzenia i historii po wpływ na współczesny świat. Przeanalizujemy jego znaczenie i implikacje, jakie niesie w różnych obszarach, a także możliwe reperkusje w przyszłości. Mamy nadzieję, że ten artykuł będzie cennym źródłem informacji dla wszystkich zainteresowanych lepszym zrozumieniem Dekret i jego współczesnego znaczenia.
Dekret – akt normatywny mający moc ustawy, wydany nie przez parlament, ale przez organ władzy wykonawczej.
Dekretami (decreta) w prawie rzymskim były wyroki wydawane przez cesarza jako najwyższego sędziego. Jako przykład można wskazać Decretum Divi Marci o utracie wierzytelności dochodzonej z pominięciem drogi sądowej. W okresie dominatu odgrywały drugorzędną rolę.
Dekret jest to także dokument wydawany przez biskupa lub arcybiskupa danej diecezji, skierowany do księży (najczęściej wikariuszy), mówiący o przeniesieniu lub zmianie parafii poszczególnych duchownych. Dekrety wydają także m.in. przełożeni zakonów w stosunku do członków zakonu oraz Stolica Apostolska.
W Królestwie Polskim Rada Regencyjna miała prawo wydawania dekretów. W okresie II Rzeczypospolitej dekrety wydawał Naczelnik Państwa (marsz. Józef Piłsudski), a później Prezydent RP, na mocy art. 55 Konstytucji kwietniowej. W okresie Polski Ludowej dekrety wydawały następujące organy: Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego, Rada Ministrów oraz Rada Państwa (od czasu wejścia w życie Konstytucji PRL z 1952). Dekrety musiały zostać zatwierdzone przez Krajową Radę Narodową, Sejm Ustawodawczy, a następnie Sejm PRL. Traciły one moc, jeżeli wyżej wymieniony właściwy organ odmówił ich potwierdzenia uchwałą na najbliższym posiedzeniu.
Niektóre obowiązujące obecnie (w III RP) dekrety wydane w okresie „Polski Ludowej”:
Obowiązujące dekrety mogą być zmieniane lub uchylane tylko ustawą. Podlegają one kontroli Trybunału Konstytucyjnego. Powyższe akty są źródłami powszechnie obowiązującego prawa.
Współcześnie w Polsce prawo przewiduje w pewnych okolicznościach wydawanie dekretów pod postacią rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z mocą ustawy.