Demaratos

W tym artykule szczegółowo omówimy Demaratos, temat niezwykle aktualny dzisiaj. W całej historii Demaratos był przedmiotem debaty i kontrowersji, wywołując ogromne zainteresowanie zarówno w środowisku akademickim, jak iw sferze popularnej. Od swoich początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo, Demaratos odegrał fundamentalną rolę w różnych sferach życia ludzkiego. Poprzez wyczerpującą analizę zbadamy różne aspekty związane z Demaratos, zagłębiając się w jego znaczenie, implikacje i znaczenie we współczesnym świecie. Bez wątpienia Demaratos to temat, który zasługuje na głębokie i szczegółowe zgłębienie, aby zrozumieć jego wpływ i zasięg w dzisiejszym społeczeństwie.

Demaratos
król Sparty
Okres

od 515 p.n.e.
do 491 p.n.e.

Dane biograficzne
Dynastia

Eurypontydzi

Demaratos (gr. Δημάρατος) – król Sparty z dynastii Eurypontydów, który współrządził w latach 515-491 p.n.e. wraz z Kleomenesem I.

W 506 p.n.e. obaj królowie dowodzili wyprawą wojenną miast Peloponezu przeciwko Atenom, w trakcie której Demaratos wycofał swe wojska podczas bitwy. Od tego czasu spartańskimi wyprawami dowodził tylko jeden król. Konflikt między królami zakończył się pozbawieniem Demaratosa tronu pod pretekstem jego pochodzenia z nieprawego łoża. Tron zajął sojusznik Kleomenesa, Leotychidas II.

W 490 p.n.e. Demaratos zbiegł ze Sparty i znalazł schronienie na perskim dworze Dariusza. Perski król podarował mu włości w Troadzie. Demaratos znalazł się w armii Kserksesa I w trakcie drugiej wyprawy Persów na Grecję. Wg Herodota wysłał do Sparty ukrytą wiadomość o planowanym najeździe, którą odkryła Gorgo (Dzieje VII, 239).