Demo Beriša

W dzisiejszym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Demo Beriša. Od momentu powstania Demo Beriša budzi zainteresowanie milionów ludzi na całym świecie. Na przestrzeni dziejów Demo Beriša był przedmiotem debaty, badań i podziwu, stając się tematem o ogromnym znaczeniu w różnych obszarach. W tym artykule zbadamy różne aspekty Demo Beriša, od jego pochodzenia po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. Odkryjemy jego znaczenie, możliwe zastosowania i konsekwencje, jakie ma na przyszłość. Przygotuj się na zanurzenie się w tym ekscytującym temacie i odkryj wszystko, co Demo Beriša ma do zaoferowania.

Demo Beriša
Демо Бериша
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

17 kwietnia 1963
Peć

Zawód, zajęcie

wojskowy

Stanowisko

minister praw człowieka, mniejszości i dialogu społecznego (od 2025)

Demo Beriša, cyr. Демо Бериша (ur. 17 kwietnia 1963[1] w Peciu[2]) – serbski wojskowy i działacz społeczny narodowości albańskiej[2], od 2025 minister praw człowieka, mniejszości i dialogu społecznego.

Życiorys

Absolwent szkoły wojskowej w Sarajewie, odbył też szkolenie specjalistyczne w Pančevie. Uzyskał również dyplom z ekonomii w Nowym Sadzie. W latach 1982–2005 był zawodowym wojskowym w ramach armii jugosłowiańskiej i serbskiej. Od 2006 pracował w sektorze prywatnym[1].

W 2014 objął funkcję prezesa stowarzyszenia Matica Albanaca Srbije[1]. Za swoją ojczyznę uznał Serbię, deklarując się jako przeciwnik niepodległości Kosowa, co skutkowało krytyką ze strony kosowskich mediów[2][3].

W 2023 został doradcą ministra praw człowieka, mniejszości i dialogu społecznego[1]. Wszedł później w skład rady inicjatywnej powołanego przez prezydenta Aleksandara Vučicia ruchu Pokret za narod i državu[4]. W kwietniu 2025 powołany na stanowisko ministra praw człowieka, mniejszości i dialogu społecznego w rządzie Đura Macuta[5].

Przypisy