Dermot O’Hurley

Temat Dermot O’Hurley to temat, który z biegiem czasu wzbudził zainteresowanie i debatę. Niezależnie od tego, czy ze względu na wpływ na nasze życie, znaczenie historyczne czy wpływ na społeczeństwo, Dermot O’Hurley był przedmiotem refleksji i badań. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Dermot O’Hurley, od jego początków po dzisiejszą ewolucję. Przeanalizujemy jego znaczenie w różnych kontekstach i sposób, w jaki wpłynął na agendę publiczną. Dodatkowo zbadamy opinie i spostrzeżenia na temat Dermot O’Hurley oraz tego, jak ukształtował on sposób, w jaki odnosimy się do otaczającego nas świata. Stosując podejście multidyscyplinarne, będziemy starali się rzucić światło na ten fascynujący i często złożony temat, w celu zapewnienia głębszego i szerszego zrozumienia Dermot O’Hurley.

Błogosławiony
Dermot O’Hurley
arcybiskup Cashel
męczennik
Miejsce urodzenia

Emly

Data i miejsce śmierci

20 czerwca 1584
Dublin

Czczony przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

27 września 1992
Plac Świętego Piotra
przez Jana Pawła II

Data urodzenia

1530

Data śmierci

20 czerwca 1584

Miejsce pochówku ?
Arcybiskup Cashel
Okres sprawowania

1581-1584

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Nominacja biskupia

wrzesień 1581

Sakra biskupia

10 września 1581

Sukcesja apostolska
Konsekrator

Grzegorz XIII

Dermot O’Hurley (ur. ok. 1530 w Emly, zm. 20 czerwca 1584 w Dublinie) – Błogosławiony Kościoła katolickiego, arcybiskup Cashel, irlandzki męczennik.

Życiorys

Urodził się w zamku Lickadoon ok. 1530 roku. Jego ojcem był Wilhelm O’Hurley. W ok. 1570 roku wyjechał do Rzymu, a w 1581 roku został mianowany arcybiskupem Cashel przez papieża Grzegorza XIII. W dniu 8 października 1583 roku został uwięziony w Dublinie. Po aresztowaniu prawdopodobnie był członkiem rzymskiej inkwizycji. Niektórzy historycy sugerują, że kontynuował swoją pracę jako profesor prawa kanonicznego. W dniu 20 czerwca 1584 roku został stracony przez powieszenie.

Został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w dniu 27 września 1992 roku w grupie 17 męczenników irlandzkich.

Bibliografia