Destry znowu w siodle

W dzisiejszym świecie Destry znowu w siodle to temat, który przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Jego znaczenie i wpływ rozciągają się od aspektów osobistych po globalne, a jego wpływ jest odczuwalny we wszystkich obszarach codziennego życia. W miarę upływu czasu Destry znowu w siodle nadal kwestionuje granice wiedzy i wywołuje debatę w społeczeństwie. W tym kontekście konieczne jest pełne zbadanie tego tematu, zrozumienie jego implikacji i zastanowienie się nad jego wpływem na nasze życie. W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Destry znowu w siodle, analizując jego wiele aspektów i odkrywając, jak może wpłynąć na nasze postrzeganie i działania.

Destry znowu w siodle
Destry Rides Again
Ilustracja
Gatunek

western

Data premiery

29 grudnia 1939

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Czas trwania

94 min

Reżyseria

George Marshall

Scenariusz

Felix Jackson

Główne role

Marlene Dietrich
James Stewart
Mischa Auer

Muzyka

Frank Skinner

Montaż

Milton Carruth

Produkcja

Joe Pasternak

Wytwórnia

Universal Pictures

Dystrybucja

Universal Pictures

Destry znowu w siodle (Destry Rides Again) – amerykański western z 1939 roku.

O filmie

Film został oparty na powieści Maxa Branda pod tym samym tytułem z 1930 roku. W głównych rolach obsadzeni zostali Marlene Dietrich i James Stewart. Akcja filmu rozgrywa się na Dzikim Zachodzie, w fikcyjnym miasteczku Bottleneck, dokąd zostaje wysłany pacyfistyczny Destry (Stewart). Ma on za zadanie przywrócić ład i porządek w mieście. Spotyka tam Frenchy (Dietrich), piosenkarkę występującą w saloonie. Parę zaczyna łączyć głębokie uczucie.

Film spotkał się z olbrzymim sukcesem kasowym i artystycznym[1]. Był jednym z największych przebojów 1939 roku, obok takich produkcji jak Przeminęło z wiatrem i Czarnoksiężnik z Oz.

Obraz był pierwszym dużym sucesem Marleny Dietrich po serii kilku nieudanych filmów, kiedy jej kariera zachwiała się w połowie lat 30[2]. Był to także jej pierwszy film dla studia Universal Pictures. Komediowa kreacja, w jaką tu się wciela, zrywa z jej poprzednim wizerunkiem uwodzicielskiej femme fatale. Aktorka wykonała tu dwie piosenki: „See What the Boys in the Back Room Will Have” i „You've Got That Look” (napisane przez Franka Loessera i skomponowane przez Friedricha Hollaendera), które stały się dużymi przebojami i regularnymi pozycjami w jej późniejszym repertuarze estradowym.

Obsada

Oceny

Źródło Ocena
AllMovie 4.5/5 gwiazdek[3]
Eye for Film 5/5 gwiazdek[4]
Rotten Tomatoes 100%[5]

Przypisy

  1. Alexander Walker: Dietrich. Nowy Jork: Harper & Row, 1984, s. 154.
  2. James Ursini: Movie Icons: Marlene Dietrich. Taschen, 2007, s. 123.
  3. Richard Gilliam: Destry Rides Again > Review. allmovie.com. . (ang.).
  4. Angus Wolfe Murray: Destry Rides Again Movie Review (1939). eyeforfilm.co.uk. . (ang.).
  5. Destry Rides Again Movie Reviews, Pictures. rottentomatoes.com. . (ang.).

Linki zewnętrzne