Digitus (miara)

W tym artykule dogłębnie zgłębimy temat Digitus (miara), analizując jego znaczenie w obecnym kontekście i jego wpływ na różne aspekty społeczeństwa. Na przestrzeni dziejów Digitus (miara) odgrywał kluczową rolę w życiu ludzi, ich ewolucji i rozwoju. Od swoich początków do chwili obecnej Digitus (miara) był przedmiotem debaty, badań i zainteresowań ekspertów i fanów. W tym artykule postaramy się rzucić światło na różne aspekty związane z Digitus (miara), badając jego wpływ na kulturę, ekonomię, politykę i inne obszary życia codziennego.

Digitus (daktylos) – starożytna rzymska jednostka długości mierzona szerokością palca - 1/16 stopy rzymskiej, co odpowiada 1,85 cm. Słowo digitus oznacza po łacinie palec[1]. W Bizancjum odpowiednikiem tej jednostki był daktylos (stgr. δάκτυλος), odpowiadający 1/16 stopy greckiej, równy 1,95 cm[2].

Zobacz też

Przypisy

  1. Th. Westrin (Red.): Nordisk familjebok. T. 6: Degeberg - Egyptolog. Sztokholm: Nordisk familjeboks förlags aktiebolag, 1907, s. 409. . (szw.).
  2. Alexander Kazhdan (red.): The Oxford Dictionary of Byzantium. T. 1: A-E. Nowy Jork • Oxford: Oxford University Press, 1991, s. 578. ISBN 978-0-19-504652-6.