W tym artykule poznamy fascynujący świat Dita von Teese, temat, który przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Od swoich początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo, Dita von Teese był przedmiotem dogłębnych badań i analiz. Na przestrzeni historii Dita von Teese odgrywał kluczową rolę w różnych dziedzinach, od kultury po politykę, naukę i technologię. W tym artykule postaramy się rzucić światło na tajemnice i zawiłości otaczające Dita von Teese, oferując kompleksowy przegląd, który pozwoli naszym czytelnikom lepiej zrozumieć jego znaczenie i wpływ na współczesny świat.
![]() Dita Von Teese (2018) | |
Imię i nazwisko |
Heather Renée Sweet |
---|---|
Data i miejsce urodzenia |
28 września 1972 |
Zawód |
tancerka burleski, modelka, aktorka, autorka, projektantka mody |
Współmałżonek |
Marilyn Manson |
Lata aktywności |
od 1990 |
Strona internetowa |
Dita von Teese, właśc. Heather Renée Sweet (ur. 28 września 1972 w Rochester) − amerykańska tancerka burleski, modelka, aktorka, autorka i projektantka mody. Przypisuje się jej ponowne spopularyzowanie burleski, któremu zawdzięcza przydomek „Królowa burleski”[1][2][3]. Z Marilynem Mansonem wzięła ślub 3 grudnia 2005, a 6 stycznia 2007 małżeństwo zostało rozwiązane.
Urodziła się w Rochester[4] w stanie Michigan jako druga z trzech córek[5] Bonnie Lindsey i Kena Sweeta[6]. Jej rodzina miała pochodzenie ormiańskie, angielskie, szkockie i niemieckie[6]. Jej matka była manicurzystką, a ojciec maszynistą w fabryce grafitu[5][7]. W dzieciństwie uczęszczała na lekcje baletu, ale jako 15−latka zrezygnowała z dalszej nauki[8]. Gdy miała 12 lat, razem z resztą rodziny przeniosła się do hrabstwa Orange w Kalifornii i uczęszczała do University High School w Irvine[9].
Od dziecka fascynowała ją moda lat 40. W wieku 15 lat zaczęła pracować jako sprzedawczyni w sklepie z bielizną. W college’u studiowała historię ubioru z zamiarem zostania stylistką. Jej wyuczony zawód to projektantka kostiumów[10].
Mając 18 lat zaczęła pracę w miejscowym klubie w El Toro ze striptizem[11]. Rozczarowana brakiem oryginalności innych striptizerek, stworzyła własny styl, inspirowany modą retro, który szybko przysporzył jej popularności i uznania. Pojawiła się na okładkach wielu czasopism fetysz, w tym „Bizarre”[12] czy „Marquis”[13]. W 1992 powstała jej oficjalna strona internetowa, która często jest wymieniana jako jedna z pierwszych stron modelek, jakie pojawiły się w sieci[7].
Swój pseudonim artystyczny przyjęła na cześć niemieckiej aktorki kina niemego Dity Parlo[14], a kiedy w grudniu 2002 „Playboy” chciał umieścić na okładce także nazwisko, wybrała z książki telefonicznej nazwisko Von Treese, które na okładce zostało wydrukowane z literówką jako Von Teese[14]. Stała się rozpoznawalną osobowością medialną, wzorując się na projektantach takich jak Vivienne Westwood i Jean-Paul Gaultier[11]. Była potem na okładkach magazynów takich jak „Elle”, „Maxim”, „Marie Claire”, „Penthouse”, „Inked”, „Harper’s Bazaar”, „Interviu”, „Cosmopolitan”, „FHM”, „Esquire”, „L’Officiel” i „Gala”[15].
Zadebiutowała przed kamerami w roli Allison w melodramacie Romantyczna Sara (Romancing Sara, 1995). Pojawiła się jako dziewczyna z C.T. w dreszczowcu erotycznym Joeya Travolty Sprawa zaufania (Matter of Trust, 1998) u boku C. Thomasa Howella, Nicka Mancuso i Joan Severance. Wzięła udział w filmach porno Studio A Entertainment w reżyserii Andrew Blake’a − Pin-Ups 2 (1999)[16] i Decadence (2000)[17] z Anitą Blond, Tonim Ribasem i Sophie Evans. Za rolę Gali w filmie krótkometrażowym Śmierć Salvadora Dali (The Death of Salvador Dali, 2005) została uhonorowana nagrodą dla najlepszej wykonawczyni na Beverly Hills Film Festival[18]. Wystąpiła gościnnie w podwójnej roli jako Ellen Whitebridge i Agnes w jednym z odcinków serialu CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas (2011).
W 2006, w dniu walentynek, odbyła się premiera pierwszej książki Dity Von Teese, Burlesque and the Art of the Teese/Fetish and the Art of the Teese, opisującej historię burleski i fetyszu[19]. „Vanity Fair” nazwało ją „superbohaterką burleski”. Jako naturalna blondynka, która farbuje włosy, przy wzroście 168 cm, przez wieloletnie noszenie gorsetu zmniejszyła swoją talię do 22 cali (55,8 cm) z możliwością dalszego ściśnięcia gorsetem do 16,5 cala (41,9 cm)[20][21].
Wystąpiła w teledyskach: grupy Royal Crown Revue − „Zip Gun Bop” (1991)[22], Green Day − „Redundant” (1998)[23], zespołu Marilyn Manson − „mOBSCENE” (2003) i „(s)AINT” (2003), Monarchy − „Disintegration” (2013), „Black Widow” (2015) i „Girls & Boys” (2015), grupy 30 Seconds to Mars − „Up In The Air” (2013)[24] oraz formacji Die Antwoord − „Ugly Boy” (2014) i „Gucci Coochie” (2016).
W 2008 wystąpiła w akcie striptiz/burleski podczas trasy koncertowej George’a Michaela, w piosence „Feelin 'Good”. W 2009 była gościem w finale 54. Konkursu Piosenki Eurowizji w Moskwie, towarzysząc na scenie reprezentantom Niemiec w piosence „Miss Kiss Kiss Bang”. Po tym jako Sébastien Tellier zobaczył, jak tańczy do jednej z jego piosenek w Crazy Horse de Paris, napisał dla niej piosenki i 16 lutego 2018 został wydany jej debiutancki studyjny album zatytułowany po prostu Dita Von Teese[25].
Uprawia pilates i ujeżdżenie. W jej domu nie ma białych ścian, bo, jak sama twierdzi, te wywołują w niej lęk. Jest kolekcjonerką porcelany oraz właścicielką samochodów, takich jak: Packard 120 z 1939, Ford Super Deluxe z 1946, BMW Z4 czy Jaguar S-Type z 1965. Mieszka w Hollywood.
Marilyn Manson był jej długoletnim fanem. Po raz pierwszy spotkali się, kiedy poprosił ją, aby zatańczyła w jego teledysku. Mimo że do współpracy nie doszło, kontynuowali znajomość. W 2001, w dniu 32. urodzin Mansona, zostali parą, a 22 marca 2004 się zaręczyli; von Teese otrzymała pochodzący z lat 30. XX wieku siedmiokaratowy, diamentowy pierścionek. 28 listopada 2005 pobrali się podczas prywatnej, bezwyznaniowej ceremonii ślubnej zorganizowanej w domu. Druga, tym razem większa uroczystość, odbyła się 3 grudnia 2005 na zamku Gurteen de la Poer w Kilsheelan, tj. w budynku zakupionym przez ich przyjaciela, Gottfrieda Helnweina. Alejandro Jodorowsky, surrealista i reżyser filmowy, przewodniczył ceremonii, która została zrelacjonowana na łamach magazynu „Vogue”. Tego dnia von Teese miała na sobie wykonaną z tafty fioletową suknię projektu Vivienne Westwood oraz trójgraniasty kapelusz zaprojektowany przez Stephena Jonesa, buty od Christiana Louboutina i współgrający z całością gorset autorstwa Mr. Pearla.
29 grudnia 2006 von Teese wniosła sprawę o rozwód, powołując się na "różnice nie do pogodzenia". W Wigilię, nie będąc w stanie skontaktować się z Mansonem i poinformować go o zamiarze złożenia papierów rozwodowych, opuściła ich dom, nie zabrawszy stamtąd niczego. W wywiadzie dla „The Daily Telegraph” oświadczyła: Nie pochwalałam jego imprezowania czy związku z inną kobietą. Kochałam go, jednak nie zamierzałam być tego częścią. Przyznała również, że postawiła Mansonowi ultimatum, ale nie odniosło to skutku. Przyznała: Zamiast tego, stałam się dla niego wrogiem. Nie wniosła sprawy o alimenty ani podział majątku. Informacja o ich rozwodzie została podana do publicznej wiadomości 5 stycznia 2007, w dniu urodzin Mansona. Również tego dnia on sam dowiedział się o sprawie rozwodowej i otrzymał dokumenty związane z unieważnieniem ich małżeństwa.
W 2016 w jednym z wywiadów von Teese powiedziała: Byłam z nim przez siedem lat, nasze małżeństwo trwało jedynie rok i miałam wrażenie, że pobranie się było dla nas swego rodzaju „pocałunkiem śmierci”, w pewnym sensie gwoździem do trumny. Czułam się poniekąd zobowiązana do przebrnięcia przez całą uroczystość ślubną, ponieważ było to coś, czego oczekiwano. Fotografowie z „Vogue” uwieczniali wszystko na zdjęciach, przyjęcie miało miejsce na zamku, całe wydarzenie przywodziło na myśl teatr... Nie zamierzam winić się za bycie w różnych relacjach i nieznalezienie osoby, z którą jest się do końca swoich dni.