Dokonanie

W tym artykule szczegółowo zbadamy temat Dokonanie, analizując jego znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie i jego wpływ na różne aspekty naszego życia. Od jego powstania i ewolucji po wpływ na kulturę popularną, poprzez zaangażowanie w sposób, w jaki odnosimy się do otaczającego nas świata. Przeanalizujemy także opinie ekspertów i różne perspektywy istniejące wokół Dokonanie, aby zapewnić globalną i kompletną wizję tego szerokiego i złożonego tematu. Idąc tym tropem, zagłębimy się w głęboką refleksję, która pomoże nam lepiej zrozumieć znaczenie Dokonanie w bieżącym kontekście.

Dokonanie – w prawie karnym i prawie wykroczeń najbardziej zaawansowana forma stadialna popełnienia czynu zabronionego. Następuje wtedy, kiedy sprawca (lub sprawcy) zrealizuje wszystkie ustawowe znamiona czynu.

Dokonania nie należy mylić z zakończeniem przestępstwa, które ma miejsce wtedy, gdy sprawca skończył swoje zachowanie. Może być to ten sam moment, w którym nastąpiło dokonanie, lecz może to nastąpić także i później. Np. czyn polegający na nielegalnym posiadaniu broni jest dokonany wtedy, kiedy sprawca nabył nielegalnie broń, zaś zakończony jest wtedy, gdy ją utracił, lub wyzbył się jej. Rozróżnienie to ma znaczenie praktyczne, ponieważ przedawnienie karalności liczyć należy od zakończenia czynu, jeżeli następuje ono później, niż jego dokonanie.

Dokonanie niesie ze sobą wyższy stopień społecznej szkodliwości niż usiłowanie lub przygotowanie takiego samego czynu.

Zobacz też