Domuyo

W dzisiejszym świecie Domuyo to temat, który przyciągnął uwagę wielu osób. Wraz ze swoim rosnącym znaczeniem we współczesnym społeczeństwie, Domuyo stał się ważnym punktem dyskusji w różnych sferach. Zarówno w środowisku akademickim, jak i rozrywkowym nastąpił wzrost zainteresowania i uwagi poświęconej Domuyo. Z biegiem lat Domuyo okazał się tematem, który w dalszym ciągu wywołuje debatę i refleksję, kwestionując powszechne poglądy i zachęcając do nowych pomysłów. W tym artykule będziemy dalej badać wpływ Domuyo na nasze społeczeństwo i omawiać jego dzisiejsze znaczenie.

Domuyo
Ilustracja
Domuyo w zimie
Państwo

 Argentyna

Położenie

Pustynia Patagońska, Neuquén

Pasmo

Andy

Wysokość

4702 m n.p.m.

Położenie na mapie Argentyny
Mapa konturowa Argentyny, po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Domuyo”
Ziemia36°38′22,92″S 70°25′58,80″W/-36,639700 -70,433000

Domuyostratowulkan w Patagonii w argentyńskiej prowincji Neuquén. Znajduje się na Pustyni Patagońskiej. Z wysokością 4702 m n.p.m.[1] jest najwyższym szczytem Patagonii i nazywany jest jej dachem (hiszp. El techo de la Patagonia)[2].

Wulkan powstał prawdopodobnie w późnym plejstocenie albo holocenie[1]. Jego kaldera ma 15 km szerokości i znajduje się w niej 14 dacytowych kopuł wulkanicznych. Pięć innych leży poza kalderą[1]. Data ostatniej erupcji jest nieznana[1].

Nazwa góry pochodzi z mapudungun i oznacza „kobiecy szczyt” (domu – kobieta, yo – szczyt, wierzchołek). Związana jest z legendą o kobiecie ukrytej w górze, strzeżonej przez byka i konia[3].

Przypisy

  1. a b c d Global Volcanism Program – Domuyo , volcano.si.edu (ang.).
  2. Cerro Domuyo, el techo de la Patagonia – El Rincón del Trotamundos , www.elrincondeltrotamundos.com (hiszp.).
  3. Michael Palomino, 6. Leyenda del Domuyo: un toro y un caballo protegen a una mujer rubia en un cerro , www.am-sur.com .