Druk offsetowy bezwodny

W tym artykule poruszony zostanie temat Druk offsetowy bezwodny, który był przedmiotem zainteresowań i badań w różnych obszarach na przestrzeni dziejów. Od swoich początków do chwili obecnej Druk offsetowy bezwodny był przedmiotem debaty, badań i kontrowersji, co czyni go podstawowym punktem odniesienia dla zrozumienia różnych aspektów życia człowieka. Poprzez szczegółową i rygorystyczną analizę zostaną zbadane implikacje i znaczenia Druk offsetowy bezwodny, a także jego znaczenie w bieżącym kontekście. Podobnie przeanalizowane zostaną różne perspektywy i podejścia, które rzucą światło na ten szeroki i zróżnicowany temat. Dlatego będziemy starali się zaoferować kompletną i wzbogacającą wizję, która przyczyni się do poznania i zrozumienia Druk offsetowy bezwodny we wszystkich jego wymiarach.

Druk offsetowy bezwodny – rodzaj druku offsetowego, w którym forma drukowa nie jest zwilżana środkiem zwilżającym, tj. wodą z dodatkami. Do druku bezwodnego stosowane są specjalne formy drukowe (formy silikonowe) i specjalne farby cechujące się wysokim napięciem powierzchniowym.

Drukarnia Centrum ze (Zduńskiej Woli, woj. łódzkie) jak pierwsza w Polsce wdrożyła offsetowy druk bezwodny[1].

Offset bezwodny eliminuje problemy pojawiające się w offsecie klasycznym związane z kontaktem roztworu zwilżającego z farbą drukową (emulgacja farby, utrata połysku farb metalicznych) i z podłożem (zawilgocenie podłoża drukowego). Umożliwia też grubsze (tj. ponad 3,5 μm) niż w offsecie klasycznym nałożenie farby ze względu na stosowanie specjalnej formy drukowej (analogia do wklęsłodruku).

Zupełnie inny jest proces wywołania płyt drukarskich – jest to proces mechaniczny, nie chemiczny.

W zwykłym procesie druku woda jest używana jako rodzaj nośnika dla farby. Drukowanie offsetowe bez środka nawilżającego jest nowatorską techniką drukowania, wywodzącą się z tradycyjnego druku offsetowego. Wyeliminowanie środka nawilżającego z procesu drukowania jest bardzo dobrym rozwiązaniem – rosnące wymagania klientów co do możliwości druku i podnoszenia jakości, ciągłe dążenie do uzyskania perfekcyjnych wydruków, o idealnym odwzorowaniu kolorystycznym oryginałów, zwiększające się restrykcje dotyczące emisji szkodliwych środków do atmosfery, w połączeniu z zaletami takimi jak wysoka jakość odbitek, prosta obsługa, duża produktywność, możliwość drukowania na niestandardowych podłożach, mała ilość makulatury, wyeliminowanie problemów jakie towarzyszą balansowi woda-farba, tworzą dla drukowania offsetowego bez środka nawilżającego olbrzymią perspektywę rozwoju.

Przypisy

Bibliografia

  • S. Ciupalski, Maszyny drukujące konwencjonalne, Wydawnictwo OWPW, ISBN 83-7207-261-2.
  • John O. Rourke, Complete Guide to Waterless Printing, Graphic Arts Technical Foundation (June, 1997), trade paperback, ISBN 0883-62243-2.
  • Lloyd P. DeJidas, Thomas M. Destree, Technologia offsetowego drukowania arkuszowego, Joanna Żurawska (tłum.), Danuta Tyrowicz (tłum.), Agnieszka Szułczyńska (tłum.), Warszawa: Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy PrzemysłuPoligraficznego, 2007, ISBN 978-83-915916-5-9, OCLC 749629185.

Linki zewnętrzne