W dzisiejszym świecie Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia staje się coraz bardziej istotnym tematem ogólnego zainteresowania. Wraz z postępem technologii i zmianami w społeczeństwie Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia przykuł uwagę nie tylko specjalistów w tej dziedzinie, ale także ogółu społeczeństwa. Dlatego tak ważne jest, aby zagłębić się w najważniejsze aspekty Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia, aby można było zrozumieć jego wpływ w różnych obszarach i kontekstach. W tym artykule zagłębimy się w analizę Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia, badając jego różne wymiary i dzisiejsze implikacje. Od jego początków po obecną ewolucję, przyjrzymy się, jak Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia ukształtował sposób, w jaki rozumiemy otaczający nas świat.
Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia (łac. Dicasterium pro Laicis, Familia et Vita) – wchodzi w skład Kurii Rzymskiej jako aparat administracyjny, działający przy Stolicy Apostolskiej. Do kompetencji dykasterii należą sprawy, które mają związek z promocją i ochroną życia, apostolstwem świeckich oraz duszpasterstwem rodziny i jej misją[1].
Papież Franciszek powołał dykasterię listem apostolskim Sedula Mater, w formie motu proprio, sygnowanego datą 15 sierpnia 2016[9]. Na jego mocy dykasteria 1 września 2016 przejęła kompetencje zlikwidowanych Papieskich Rad: ds. Świeckich i ds. Rodziny[10].
Na wniosek Rady Kardynałów statut nowej dykasterii został zatwierdzony przez papieża „ad experimentum” 4 czerwca 2016[11].