W dzisiejszym świecie Dyskusja:Massachusetts Institute of Technology to temat, który budzi zainteresowanie wielu osób z różnych dziedzin. Niezależnie od tego, czy chodzi o sferę zawodową, osobistą czy akademicką, Dyskusja:Massachusetts Institute of Technology stał się tematem ciągłej debaty i dyskusji. Wraz z postępem technologii i globalizacją Dyskusja:Massachusetts Institute of Technology przejął istotną rolę we współczesnym społeczeństwie, zmieniając sposób, w jaki się komunikujemy, pracujemy i kształcimy. W tym artykule zbadamy różne aspekty Dyskusja:Massachusetts Institute of Technology i przeanalizujemy jego wpływ na nasze codzienne życie.
Status: | trwa dyskusja |
---|
"Instytut Technologiczny w Massachusetts". Często popełniany błąd - angielskie technology znaczy przede wszystkim "technika". Technologia to nauka o wytwarzaniu produktów z materiałów wyjściowych, a także sam proces ich wytwarzania i przetwarzania. Technika ma ma o wiele szerszy zakres znaczeniowy (technologia wchodzi w skład ogólnie rozumianej techniki). Metrologia np. ma niewiele wspólnego z technologią, a jest ważną częścią programu większości politechnik (uniwersytetów i instytutów technicznych). Zgłasza: 5.60.194.101 (dyskusja) 19:00, 22 sie 2013 (CEST)
W tekście jest błąd merytoryczny dotyczący historii MIT: w czasie wojny na potrzeby rozwoju techniki wojennej utworzono Radiation Laboratory zajmujące się przede wszystkim techniką radiową, radarami w tym radarami mikrofalowymi, a nie radioaktywnością (materiałami radioaktywnymi) co sugeruje użyta w tekście niepoprawnie przetłumaczona nazwa "Laboratorium Radiaktywności" . Promieniowanie o którym mowa w nazwie Laboratorium to promieniowanie radiowe, mikrofalowe - czyli zakres fal elektromagnetycznych o długościach większych niż podczerwień, liczone w metrach centymetrach , milimetrach (zakres VHF, UHF, SHF - częstotliwości mierzone w MHz i GHz). Laboratorium Promieniowania zajmowało się skonstruowaniem urządzeń do ich wytwarzania, wysyłania w przestrzeń (nadawania), odbioru, obróbki i interpretacji - słowem praktycznego wykorzystania w radarach, jak byśmy dziś powiedzieli elektroniką wielkich i bardzo wielkich częstotliwości. Materiały radioaktywne generują samoistnie promieniowanie elektromagnetyczne o długościach fal znacznie krótszych od fal radiowych - jest to zakres fal krótszych niż ultrafiolet, krótszych niż promieniowanie rentgena - promieniowanie gamma, strumienie cząstek alfa, promieniowanie beta (strumienie elektronów)- długości fal liczone w nanometrach i ich ułamkach (częstotliwości w tysiącach THz, PHz . Tym się rzeczone Laboratorium nie zajmowało . Radioaktywnością zajmowali się fizycy nuklearni też w MIT, ale na całkiem innych Wydziałach, a w zastosowaniach wojskowych całkiem gdzie indziej - w Los Alamos i w całkiem innym celu . To są dwie różne sprawy, które autor tego wpisu pomylił... Ukazało się w Polsce tłumaczenie książki Roberta Buderi, (1996). The Invention That Changed The World. New York, NY: Simon & Schuster. ISBN 0-684-81021-2; polski tytuł: "Radar. Wynalazek który zmienił świat" - tam jest to wszystko doskonale opisane, cała historia Laboratorium Promieniowania - jego prace, ludzie: naukowcy i inżynierowie, ich dzieła i co z tego dalej wynikło dla reszty świata, postępu technicznego nauki itp. Owszem pewna ilość fizyków z LR przeszła w 1942 roku do Programu Manhatan . Laboratorium skonstruowało też zapalniki do pierwszych bomb atomowych użytych w Hiroszimie i w Nagasaki - był to rodzaj radarowego wysokościomierza uruchamiającego detonator po osiągnięciu określonej - zmierzonej radiowo (!) wysokości, ba! nawet na pokładzie, zarówno Enola Gay jak i Box Car był człowiek z Radiation Laboratory, ale jego działania cały czas dotyczyły zastosowania techniki radiowej, a nie radioaktywności. niepodpisany komentarz użytkownika Wojtek1961 (dyskusja) 03:54, 3 lut 2017