W dzisiejszym świecie Dyskusja wikipedysty:Sebek Adamowicz zyskał ogromne znaczenie w różnych aspektach życia codziennego. Zarówno na poziomie osobistym, jak i zawodowym, Dyskusja wikipedysty:Sebek Adamowicz pozostawił znaczący ślad, wywołując debaty i refleksje na temat jego wpływu na społeczeństwo. Od swoich początków do dnia dzisiejszego Dyskusja wikipedysty:Sebek Adamowicz stał się tematem zainteresowania, który budzi ciekawość i zachwyt. W tym artykule zbadamy różne wymiary Dyskusja wikipedysty:Sebek Adamowicz i przeanalizujemy jego wpływ w różnych kontekstach, zapewniając pełny przegląd tego aktualnego tematu.
Jeżeli chcesz zostawić mi wiadomość, nawet gdy z jakiegoś powodu ma być ona krytyczna wobec moich działań w Wikipedii, proszę: pamiętaj o Wikietykiecie. Jeżeli chcesz propagować Wikietykietę, wklej ten szablon na swoją stronę dyskusji. Pamiętam o jej pierwszym punkcie – zakładam Twoją dobrą wolę i oczekuję tego od Ciebie.
Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.
Przegląd tygodnia
System pojedynczego logowania (SUL) zostanie zaktualizowany w nadchodzących miesiącach. Pozwala on zalogować się w jednym projekcie Wikimedia, aby tym samym zalogować się w każdym z nich. Ze względu na ograniczenia, które twórcy przeglądarek internetowych nakładają na współdzielenie plików cookie między domenami internetowymi, konieczna jest aktualizacja systemu logowania. Docelowo, logowanie się i tworzenie konta będzie odbywało się w jednej centralnej domenie (ale z punktu widzenia użytkownika będzie to wyglądać, jakby działo się na oryginalnej wiki). W tym tygodniu zmiana zostanie włączona na wiki testowych. Na pozostałych będzie wdrożona w lutym i marcu. Więcej informacji i haromonogram można znaleźć na stronie projektu SUL3.
Komunikaty dla edytorów
Na wiki, gdzie jest zainstalowane rozszerzenie PageAssessments, możliwe będzie filtrowanie wyników wyszukiwania według wikiprojektów, z użyciem słowa kluczowego inproject:. Dotyczy to następujących wiki: Wikipedia w języku arabskim, Wikipedia w języku angielskim, Wikipodróże w języku angielskim, Wikipedia w języku francuskim, Wikipedia w języku węgierskim, Wikipedia w języku nepalskim, Wikipedia w języku tureckim, Wikipedia w języku chińskim.
Zobacz wszystkie 35 kwestii, zgłoszonych przez społeczność, które naprawiono w ostatnim tygodniu. Na przykład, istniał błąd, dotyczący aktualizacji licznika edycji użytkownika po wycofaniu czyichś zmian. Zostało to naprawione.
Komunikaty dla edytorów technicznych
Użytkownicy REST API, np. operatorzy botów i autorzy narzędzi, mogą być dotknięci trwającymi aktualizacjami. Od 13 stycznia, niektóre zasoby RESTbase, dotyczące zawartości stron, będą przekierowywane do nowszych zasobów MediaWiki REST API na wszystkich projektach wiki. Ta zmiana została wcześniej wykonana na test wiki i nie powinna wpłynąć na istniejącą funkcjonalność. W razie wystąpienia problemów, prosimy o zgłaszanie ich zespołowi Interfaces na Phabricatorze.
Zapraszamy osoby utrzymujące narzędzia na Toolforge do podzielenia się opinią o Toolforge UI, inicjatywie zapewnienia platformy webowej, umożliwiającej tworzenie i zarządzanie narzędziami z poziomu graficznego interfejsu użytkownika (oprócz istniejących już metod, korzystających z terminala). Ma to uprościć działania aktywnych opiekunów narzędzi i ułatwić rejestrację i wdrożenie nowym użytkownikom. Ta inicjatywa jest cały czas na bardzo wczesnym etapie i zespół Cloud Services zbiera opinie od społeczności Toolforge, które mają pomóc nakreślić kształt docelowego rozwiązania. Dowiedz się więcej i podziel się opinią o Toolforge UI.
Informacja do autorów narzędzi i bibliotek, korzystających z OAuth. Zasób, wykorzystywany dla OAuth 1 i OAuth 2 zwracał obiekt JSON z liczbą całkowitą w polu sub, co były wbrew specyfikacji (to pole musi zawsze być tekstem). Naprawiono to, a odpowiednia poprawka trafi na wiki Wikimedia w tym tygodniu.
Na wielu wiki znajduje się CSS dla rozszerzenia Cite, który pozwala wyświetlić niestandardową numerację przypisów w wyjściu z Parsoida. Od 20 stycznia te reguły zostaną wyłączone, ale prosimy o nieusuwanie ich z MediaWiki:Common.css aż do 20 lutego, aby uniknąć problemów przy migracji. Mogą wystąpić pewne zmiany w sposobie numerowania przypisów w edytorze wizualnym i przy korzystaniu z Parsoida do renderowania zawartości strony, ale jeśli wystąpią, to mają na celu uzgodnienie wyświetlania z zachowaniem starego parsera.
Spotkania i wydarzenia
Następne spotkanie z cyklu konwersacji WMF ze społecznością Commons odbędzie się 15 stycznia o 8:00 UTC i o 16:00 UTC. Tematem spotkania będzie określenie priorytetów w inwestowaniu w narzędzia dla Commons. Użytkownicy z różnych wiki, szczególnie ci utrzymujący narzędzia na Commons, są mile widziani.
Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.
Komunikaty dla edytorów
Z użyciem rozszerzenia Nuke administratorzy mogą masowo usuwać strony stworzone przez danego użytkownika lub IP. Do tej pory było to możliwe tylko dla stron stworzonych w ciągu ostatnich 30 dni. Teraz ten okres czasu został wydłużony do 90 dni (pod warunkiem, że w formularzu podana zostanie nazwa użytkownika lub IP, będących autorem stron).
Na wiki, które używają funkcji patrolowania edycji, wycofane nieoznaczone zmiany będą teraz automatycznie oznaczone jako patrolowane ręcznie, zamiast patrolowane automatycznie, co lepiej odzwierciedla przyczynę oznaczenia zmian. Użytkownicy, filtrujący ostatnie zmiany według kryteriów patrolowania, powinni dostosować swoje filtry.
Zobacz wszystkie 31 kwestii, zgłoszonych przez społeczność, które naprawiono w ostatnim tygodniu. Na przykład funkcja „Wstaw link” w edytorze wizualnym nie zawsze sugerowała istniejące strony, co zostało poprawione.
Komunikaty dla edytorów technicznych
Rozszerzenie Dyskusje strukturyzowane (znane również jako Flow) jest stopniowo wycofywane z wiki. Skontaktujemy się niedługo z ostatnią grupą wiki (Wikicytaty w języku katalońskim, Wikimedia Finlandia, Wikipedia w języku konkani goańskim, Wikipedia w języku kabylskim, Wikibooks w języku portugalskim, Wikimedia Szwecja) korzystających z niego. Rozszerzenie nie jest już utrzymywane i powoduje problemy, dlatego wdrożono już wcześniej nowe Narzędzia dyskusji. W razie wszelkich pytań dotyczących procesu wycofywania Flow, pingujcie Trizek (WMF) na swojej wiki.
Najnowszy kwartalny Newsletter społeczności technicznej jest dostępny. Zawiera m.in.: komunikaty od zespołu Data Platform Engineering o utrzymywanych przez nich usługach oraz najnowsze informacje o Codeksie od zespołu Design System.
Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.
Przegląd tygodnia
Przeglądający zmiany i administratorzy: jakie informacje albo kontekst o edycjach lub użytkownikach pomogłyby wam szybciej lub łatwiej podejmować decyzje? Fundacja Wikimedia chciałaby się tego dowiedzieć, aby lepiej zbudować swój nadchodzący plan roczny. Zapraszamy do wyrażenia swoich opinii na ten i 13 innych tematów, aby pomóc w ukierunkowaniu prac na następny rok.
Komunikaty dla edytorów
Użytkownicy aplikacji Wikipedia na iOS na całym świecie mogą zobaczyć spersonalizowany przegląd roku, który podsumowuje ich aktywność na podstawie historii czytania i edytowania Wikipedii. Jest to część szerszego wysiłku na rzecz nowych czytelników, aby czuli się mile widziani wraz z odkrywaniem i wchodzeniem w interakcje z zawartością encyklopedyczną.
Wprowadzony został nowy znacznik zmian, który może pomóc w wyszukiwaniu potencjalnie problematycznych nowych stron. Kiedy strona pod danym tytułem została usunięta, a następnie ponownie utworzona, dołączony zostanie znacznik „Recreated”. Można go używać np. do filtrowania stron Specjalna:Ostatnie zmiany i Specjalna:Nowe strony.
Później w tym tygodniu zostanie wprowadzone ostrzeżenie przy próbie utworzenia przekierowania do przekierowania (podwójnego przekierowania). Komunikat będzie zalecał linkowanie bezpośrednio do celu drugiego z nich. Dziękujemy użytkownikowi SomeRandomDeveloper za zaimplementowanie tego.
Jednym ze sposobem uwierzytelniania dwuskładnikowego na wiki Wikimedia jest WebAuthn, wykorzystujący na ogół sprzętowe klucze kryptograficzne. Korzystanie z niego na wiki może nie być wygodne i robi to bardzo mało użytkowników. Aby uniknąć potencjalnej interferencji tego mechanizmu z wdrożeniem SUL3 (trzeciej wersji logowania uniwersalnego), możliwość dodawania nowych kluczy WebAuthn została tymczasowo wyłączona. Nie ma to wpływu na już skonfigurowane klucze.
Komunikat to użytkowników zrzutów MediaWiki History: zostało dodanych do nich kilka nowych pól, aby zapewnić wsparcie dla obsługi kont tymczasowych. Jeśli tworzysz oprogramowanie, które korzysta z tych zrzutów, przejrzyj swój kod i zaktualizowaną dokumentację, ponieważ zmieniła się kolejność pól w wierszu. Ponadto, jedno pole zmieniło nazwę: w zrzucie mediawiki_user_history, pole anonymous będzie się teraz nazywać is_anonymous. Zmiany wejdą w życie wraz z następną publikacją zrzutów danych w lutym.
Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.
Komunikaty dla edytorów
W menu „Znaki specjalne” na pasku narzędziowym wyświetlają się teraz 32 ostatnio używane znaki. Ta zmiana ma pomóc w wyszukiwaniu najczęściej używanych symboli. Wprowadzono ją zarówno w edytorze wikikodu 2010, jak i w edytorze wizualnym.
W edytorze wikikodu 2010 możliwe jest teraz tworzenie zagnieżdżonych list, po zaznaczeniu odpowiednich linii i naciśnięciu przycisku tworzenia listy na pasku narzędziowym (). Dodany został również przycisk do wstawiania znaczników <code> (). Dziękujemy stjn za te usprawnienia.
Prosimy o wsparcie, aby upewnić się, że generator cytowań działa poprawnie na każdej wiki.
(1) Administratorzy powinni zaktualizować lokalną wersję strony MediaWiki:Citoid-template-type-map.json, tak aby zawierała wpisy dla preprint, standard i dataset. Przykładowe diffy, które można wykorzystać: preprint i standard oraz dataset.
(2.1) Jeśli w szablonie cytowania, używanym dla tych typów przypisów, brakuje mapowań dla Citoida, należy je dodać. (2.2) Jeśli mapowania istnieją, TemplateData dla szablonu musi zostać zaktualizowane o nowe pola. Dostępne są przykłady aktualizacji: dla preprint oraz dla standard i dataset. Nowe pola to: archiveID, identifier, repository, organization, repositoryLocation, committee i versionNumber.
Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.
Link „Strony specjalne” zostanie przeniesiony z sekcji „Narzędzia” w panelu bocznym do sekcji „Nawigacja”. Powodem tej zmiany jest fakt, że menu narzędziowe dotyczy konkretnej strony, a nie całej wiki, stąd bardziej logicznym miejscem dla tego linku będzie inna sekcja w menu. Aby zmienić to zachowanie i zaktualizować ewentualne style CSS, administratorzy mogą podążać za instrukcjami w T385346.
W ramach tegorocznej pracy nad ulepszeniem sposobów, na jakie czytelnicy mogą odkrywać treści na wiki, zespół Web przeprowadzi eksperyment, w ramach którego niewielka liczba czytelników zobaczy w panelu wyszukiwania sugestie powiązanych lub interesujących artykułów do przeczytania. Więcej informacji jest dostępnych na stronie projektu.
Zobacz wszystkie 22 kwestie, zgłoszone przez społeczność, które naprawiono w ostatnim tygodniu. Na przykład, rejestr globalnych blokad będzie teraz pokazywany na stronie Specjalna:Zarządzanie kontem uniwersalnym, podobnie do globalnych blokad logowania. Pozwoli to uprościć pracę stewardów.
Funkcja getDescription, pobierająca opis z Wikidanych, była do tej pory wykonywana przy każdej odsłonie stron wiki i odpowiadała za około 2,5% całkowitego czasu wczytywania stron. Zwrócona wartość będzie przechowywana w pamięci podręcznej, aby ograniczyć obciążenie serwerów.
W ramach wycofywania RESTBase, punkt końcowy /page/related został zablokowany 6 lutego br. i zostanie wkrótce usunięty. Termin został dobrany tak, aby dostosować się do harmonogramu wsparcia starszych wersji Androida i iOS-a. Stabilną alternatywą jest akcja „morelike” w API MediaWiki. Dostępny jest też przykład migracji. W razie pytań, zapraszamy do kontaktu z zespołem MediaWiki Interfaces.
Inne wiadomości
Najnowszy kwartalny newsletter o językach i lokalizacji jest dostępny. W tym numerze: menu „Współtwórz”, najnowsze wersje językowe Wikipedii, nowe języki obsługiwane przez MediaWiki, listy tworzone przez społeczność i inne.
Dostępny jest nowe wydanie newslettera o pracach nad wykresami. Zawiera informacje o postępie nad lepszą widocznością wykorzystania wykresów i wsparciu dla kategoryzowania stron w przestrzenia „Data” na Commons.
Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.
Przegląd tygodnia
Społeczności korzystające z funkcji Growth mogą teraz promować jedno wydarzenie lub akcję na stronie Specjalna:Strona domowa. Ma to pomóc nowicjuszom w odkryciu akcji edycyjnych, w których mogą wziąć udział. Administratorzy mogą skonfigurować tę funkcję na Specjalna:Konfiguracja wiki. Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy do przeczytania wpisu na Diffie i zajrzenia do dokumentacji. Możecie również się kontaktować z zespołem Growth.
Komunikaty dla edytorów
Wyróżniono zmiany na stronach dyskusji
Od następnego tygodnia, strony dyskusji na wybranych wiki (Wikipedia w języku hiszpańskim, Wikipedia w języku francuskim, Wikipedia w języku włoskim, Wikipedia w języku japońskim) uzyskają zaktualizowany wygląd. Było to już szeroko testowane jako funkcja eksperymentalna i stanowi ostatni krok ulepszania stron dyskusji.
Od teraz, kiedy przechodzi się na stronę przekierowania z jej zakładek, takich jak historia, użytkownik nie zostanie przekierowany na stronę docelową. Wcześniej, aby w takiej sytuacji zobaczyć przekierowanie, należało ręcznie wrócić do niego ze strony docelowej. Ta zmiana ma ułatwić pracę użytkowników zajmujących się przekierowaniami. Dziękujemy użytkownikowi stjn za to usprawnienie.
Kiedy przypis jest wykorzystywany wielokrotnie, na liście przypisów pod artykułem kolejne wystąpienia są numerowane (np. „1.23”) lub oznaczane literami (np. „a b c”). Do tej pory, jeśli wystąpień było tak dużo, że oznaczenia literowe się skończyły, wyświetlany był komunikat błędu. W ramach modernizacji opcji rozszerzenia Cite, te błędy nie będą już pokazywane – w zamian kolejne wystąpienia dostaną oznaczenia liczbowe, kiedy wyczerpią się wszystkie symbole literowe.
Wpisy rejestru, dotyczące zmian uprawnień użytkowników, podają teraz, co konkretnie uległo zmianie na liście grup użytkownika. Poprzednio pokazywane były listy grup sprzed zmiany i po niej. Zachęcamy tłumaczy do pomocy przy aktualizacji komunikatów. Dziękujemy użytkownikowi Msz2001 za to ulepszenie.
Do narzędzia Specjalna:Masowe usuwanie został dodany nowy filtr, pozwalający użytkownikom wybierać tylko strony o rozmiarze mieszczącym się w zadanym przedziale. Dzięki temu, możliwe będzie na przykład usuwanie wyłącznie stron mniejszych niż pewien zadany próg.
Nie-administratorzy mogą teraz korzystać z narzędzia Specjalna:Masowe usuwanie, aby sprawdzić, jakie strony można masowo usunąć. Dziękujemy użytkownikowi MolecularPilot za to i poprzednie ulepszenia.
Zobacz wszystkie 25 kwestii, zgłoszonych przez społeczność, które naprawiono w ostatnim tygodniu. Na przykład naprawiono błąd w konfiguracji dla plików wideo w formacie AV1, dzięki czemu mogą znowu być odtwarzane.
Komunikaty dla edytorów technicznych
W ciągu najbliższych kilku tygodni, na większości Wikisłowników zostanie wdrożony Parsoid jako domyślny parser w widoku czytania. Jest to kolejny krok po wdrożeniu go na Wikipodróżach w zeszłym roku. Więcej informacji jest dostępnych na stronie projektu.
Moduł mw.Uri w API JavaScript jest przestarzały. Twórcy narzędzi, które działają na wiki i korzystają z mw.Uri, powinni zadeklarować mediawiki.Uri jako zależność w ResourceLoaderze. Zalecamy też migrację w najbliższym czasie na natywne API URL.
Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.
Komunikaty dla edytorów
Administratorzy mogą teraz skonfigurować, jak funkcja Babel tworzy kategorie, z użyciem Specjalna:Konfiguracja wiki/Babel. Mogą dostosować nazwy kategorii, określić, czy będą automatycznie tworzone, oraz ustawić inne parametry.
Portal wikimedia.org został zaktualizowany i nadal otrzymuje pewne ulepszenia, aby podnieść dostępność naszych stron portali. Lepiej obsługuje urządzenia mobilne oraz inne języki. Zaktualizowano również tekst i linki. Dodatkowo, wszystkie strony portali (takie jak np. wikibooks.org) obsługują teraz tryb ciemny, jeśli użytkownik ustawił takowy w swoim systemie.
Jedna nowa wiki została utworzona: Wikisłownik w santali (wikt:sat:)
Zobacz wszystkie 30 kwestii, zgłoszonych przez społeczność, które naprawiono w ostatnim tygodniu. Na przykład naprawiono błąd, który uniemożliwiał otwieranie wyników wyszukiwania na niektórych konfiguracjach systemowych, gdzie korzystano z Firefoksa dla Androida.
Spotkania i wydarzenia
Najbliższe spotkanie społeczności językowej odbędzie się 28 lutego o 14:00 UTC. Poruszone zostaną między innymi: komunikaty o klawiaturze i narzędziach dla języków lapońskich, wkład na TranslateWiki pochodzący z indonezyjskiej społeczności Bahasa Lampung, a także odbędzie się techniczne Q&A. Chętnych zapraszamy do zapisania się na stronie wiki.
Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.
Komunikaty dla edytorów
Wszyscy zalogowani edytorzy, korzystający z wersji mobilnej, mogą teraz edytować całe strony. Przeznaczony do tego link „Edytuj całą stronę” jest dostępny w menu „Więcej” na pasku narzędziowym. Ta opcja była wcześniej dostępna wyłącznie podczas korzystania z trybu zaawansowanego.
Administratorzy interfejsu mogą już usuwać z lokalnych MediaWiki:Common.css stare reguły CSS do obsługi przypisów w Parsoidzie, które dopasowują mw-ref. Wiki, gdzie te reguły są obecne, można znaleźć z użyciem tego zapytania w globalnej wyszukiwarce. Dostępny jest też przykład migracji. Więcej informacji można uzyskać na stronie projektu. Odnośniki do przypisów () są już poprawnie edytowane przez Parsoida i wspomniany CSS nie jest już potrzebny. Jego usunięcie nie powinno wywołać widocznych dla czytelników zmian. Jeśli nie usuniecie wskazanych reguł do 20 marca, zrobi to za was zespół deweloperski. Reguły dla linków powrotnych (z listy przypisów do treści; mw:referencedBy) powinny jeszcze pozostać w arkuszach CSS.
Kiedy edytorzy umieszczają plik na stronie zabezpieczonej kaskadowo (np. wstawiając wikikod ]), oprogramowanie nie będzie już ograniczało możliwości edycji strony opisu pliku, a jedynie możliwość jego nadpisywania (). Z drugiej strony, transkluzja opisu pliku (np. {{:File:MediaWiki.png}}) na tak zabezpieczonej stronie będzie powodowała zabezpieczenie strony opisu pliku ().
Przywracanie poprzednich wersji pliku będzie od teraz wymagało takich samych uprawnień jak zwykłe nadpisanie pliku. Oznacza to, że wymagane będą uprawnienia „reupload” lub „reupload-own” () oraz przestrzegane będzie zabezpieczenie kaskadowe ().
Kiedy administratorzy listują strony do usunięcia, stworzone przez zadanego użytkownika, korzystając ze strony Masowe usuwanie, mogą również poprosić o przekierowania do nich i o powiązane strony dyskusji. Dzięki temu nie będzie potrzeby późniejszego sprzątania pozostałości po takiej czynności.
Wcześniej ogłaszana aktualizacja systemu globalnego logowania (SUL), która pomoże obejść zabezpieczenia przeglądarek przed współdzieleniem plików cookie z różnych domen, będzie udostępniana wszystkim użytkownikom w marcu i kwietniu. Włączenie tej funkcji dla nowotworzonych kont na wiki z grupy 0 jest zaplanowane na ten tydzień. Więcej informacji o zmianach i harmonogramie wdrożeń znajduje się na stronie projektu.
Od ubiegłego tygodnia, w wyniku błędu, niektóre ikony w interfejsie użytkownika, podczas ładowania strony, wyświetlają się jako czarne kwadraty. Zostanie to naprawione w tym tygodniu.
Zobacz wszystkie 23 kwestie, zgłoszone przez społeczność, które naprawiono w ostatnim tygodniu. Na przykład, naprawiono błąd z ładowaniem obrazów w bardzo starych wersjach Firefoksa na urządzenia mobilne.
Komunikaty dla edytorów technicznych
Szczegółowe informacje o zmianach w kodzie, które zostaną wdrożone w tym tygodniu: MediaWiki
Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.
Komunikaty dla edytorów
Użytkownicy, korzystający z menedżerów haseł na wielu wiki, mogą w przyszłości zauważyć zmiany w ich zachowaniu. Niedawno zmienił się sposób, w jaki informujemy menedżery o współdzieleniu haseł pomiędzy domenami. Z tego powodu niektóre tego typu programy mogą podpowiadać dane logowania zapamiętane z innej wiki Wikimedia. Niektóre już to robiły – teraz będą dzielić te informacje między większą liczbą domen, obsługiwanych przez WMF. Ta zmiana jest częścią projektu SUL3, który ma na celu poprawę działania uniwersalnego logowania i przystosowanie tego systemu do zmian w przeglądarkach.
Zespół Wikipedia Apps zaprasza zainteresowanych użytkowników do pomocy w usprawnieniu korzystania z Wikipedii przy ograniczonym internecie lub jego braku. Po dyskusjach na Afrika Baraza oraz ostatnim spotkaniu ESEAP, eksplorujemy główne wyzwania, takie jak wyszukiwanie, edytowanie i dostęp offline, a grupy fokusowe niedługo zgłębią te tematy jeszcze bardziej. Zapraszamy użytkowników wszystkich języków, zapewnimy również tłumaczenie na żywo. Chcesz podzielić się swoimi przemyśleniami? Dołącz do dyskusji lub napisz maila do [email protected]!
Wszystkie wiki będą w trybie tylko do odczytu przez kilka minut 19 marca. Jest to zaplanowane na godzinę 14:00 UTC (15:00 CET). Więcej informacji zostanie podanych w Wiadomościach technicznych i na poszczególnych wiki w nadchodzących tygodniach.
Szczegółowe informacje o zmianach w kodzie, które zostaną wdrożone w tym tygodniu: MediaWiki
Inne wiadomości
Najnowszy kwartalny newsletter Growth jest dostępny. Zawiera między innymi: wdrożenie modułu Wiadomości społecznościowych, najnowsze zmiany w konfigurowaniu wiki oraz nadchodzące testy sugestii w artykułach dla pierwszorazowych edytorów.
Stare API, używane dawniej przez aplikację Wikipedia na Androida, zostanie usunięte wraz z końcem marca. Nie jest ono wykorzystywane aktualnie przez żadne oprogramowanie Wikimedia. Użytkownicy wersji aplikacji, które są starsze niż pół roku w dniu wycofania API (31.03.2025) nie będą mieli już dostępu do sugerowanych edycji, chyba że zaktualizują swoją aplikację. Dowiedz się więcej o tej zmianie.
Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.
Przegląd tygodnia
Dwa razy w roku, w okolicach równonocy, zespół Fundacji Wikimedia do spraw utrzymania niezawodności (SRE) przeprowadza przełączenie serwerowni, czyli skierowanie całego ruchu z jednej głównej serwerowni do drugiej, zapasowej. Taka możliwość zapewnia niezawodność działania naszych stron w przypadku sytuacji kryzysowych, gdyż zawsze możemy przełączyć się na inną serwerownię. A dzięki narzędziu Listen to Wikipedia możesz "usłyszeć" moment przełączenia: zanim się zacznie, słyszany będzie strumień edycji; następnie w czasie chwilowego zablokowania zapisywania głos ucichnie, by powrócić po zakończonym przełączeniu. Więcej o o szczegółach i motywach tej procedury możesz przeczytać na blogu Diff. Jeśli chcesz usłyszeć następną zmianę serwera, nasłuchuj wiki 19 marca o 14:00 UTC.
W Wikimedia Commons wprowadzono nowy system wyboru kategorii dla pliku: jeżeli kategoria ma jedną lub więcej podkategorii, użytkownicy mogą kliknąć strzałkę celem otwarcia listy podkategorii w tym samym formularzu i wtedy zaznaczyć wybraną. Nazwa kategorii nadrzędnej będzie zawsze wyświetlana na górze i będzie można do niej wrócić. Zmniejszy to ilość pracy koniecznej do poprawiania i tworzenia nowych kategorii. Ta zmiana dotyczy też urządzeń mobilnych. Te zmiany są częścią trwających prac nad ulepszeniem kreatora przesyłania plików.
Zespół Community Tech szuka wiki które chciałyby pilotażowo wprowadzić Blokowanie równoległe wraz z odświeżonym wyglądem strony Specjalna:Blokuj, pod koniec marca. Blokowanie równoległe pozwoli administratorom nakładać blokady różnego typu na tego samego użytkownika obowiązujące w tym samym czasie. Jeżeli jesteś administratorem lub stewardem i chcesz z nami omówić dołączeniu twojej społeczności do pilotażu, zostaw wiadomość na stronie dyskusji tego przedsięwzięcia.
Od 25 marca zespół Editing będzie testował nową funkcję w Edit Check na 12 Wikipediach: Multi-Check. Połowa nowicjuszy z tych wiki zobaczy wszystkie wyniki Sprawdzania Przypisów podczas sesji edytowania, a połowa tylko jeden. Celem tego testu jest sprawdzenie, czy użytkownicy są zdezorientowani lub zniechęceni gdy pokaże im się wiele informacji ze Sprawdzania Przypisów (gdzie trzeba) podczas jednej sesji edycyjnej. Na tych wiki zostaną uproszczone znaczniki zmian dotyczące Sprawdzania Przypisów, jako że pokazywanych jest ich kilka dla jednej edycji. Zmiany w sposobie oznaczania zmian są opisane w Phabricatorze.
Globalny bot przypominający, który służy do powiadamiania użytkowników, że ich tymczasowo nadane uprawnienia wygasają, obsługuje teraz przetłumaczone nazwy uprawnień umieszczane w nagłówku wiadomości. Tłumacze mogą przejrzeć listę tłumaczeń i dokumentacji aby sprawdzić czy wymagają aktualizacji lub utworzenia.
Ustawienie płci w Preferencjach Globalnych, które ustala, jak oprogramowanie ma się odnosić do ciebie w tekście interfejsu, działa teraz jak oczekiwano, czyli zastępowanie lokalnych ustawień domyślnych.
Zobacz wszystkie 26 kwestii, zgłoszonych przez społeczność, które naprawiono w ostatnim tygodniu. Na przykład w aplikacji Wikipedia na Androida został naprawiony błąd, gdy użytkownik przeglądał i szukał w wielu językach.
Komunikaty dla edytorów technicznych
Pod koniec tego tygodnia zmieni się sposób ładowania stylów Codex. Jest niewielkie ryzyko, że poskutkuje to zanikiem ostylowania niektórych ramek w komunikatach na niektórych stronach. Nie wpłynie to na części tworzone przez użytkowników (mp. szablony). Może to dotknąć gadżety. Jeżeli zauważysz jakieś problemy, zgłoś je. Zajrzyj tam po szczegóły, zrzuty ekranów i instrukcje poprawy.
Szczegółowe informacje o zmianach w kodzie, które zostaną wdrożone w tym tygodniu: MediaWiki
Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.
Przegląd tygodnia
Fundacja Wikimedia zaprasza do wyrażenia opinii o wstępnych planach kluczowych rezultatów, które nakreślą priorytety działu Product & Technology na następny rok fiskalny (tj. od lipca). Cele tam wyrażone są wysokopoziomowym określeniem zakresu działania, a kluczowe rezultaty to mierzalne sposoby śledzenia postępu w realizacji określonych celów. Prosimy o wyrażenie swoich opinii w dowolnym języku na stronie dyskusji, najlepiej przed końcem kwietnia.
Komunikaty dla edytorów
Rozszerzenie CampaignEvents zostanie w kwietniu 2025 wdrożone na wielu wiki (szczegóły w haromonogramie), a odpowiedzialny za to zespół rozpoczął konsultacje z odpowiednimi społecznościami. To rozszerzenie dostarcza narzędzia do organizowania, zarządzania i promowania aktywności na wiki (jak webinary, edytony i inne). Składa się ono z trzech głównych komponentów: rejestracji na wydarzenia, listy współpracy oraz listy zaproszeń. Jest już dostępne na 13 Wikipediach, w tym angielskiej, francuskiej i hiszpańskiej, a także na Wikidanych. Pytania i prośby, związane z tym rozszerzeniem, możecie kierować na jego stronę dyskusji lub na Phabricatorze (ze znacznikiem #campaigns-product-team).
Od pierwszego tygodnia kwietnia, wiki będą mogły określić, jakie grupy użytkowników zobaczą, kto zarejestrował się na wydarzenie niejawnie. Jest to funkcja zapewniana przez rozszerzenie CampaignEvents. Do tej pory, niejawne zapisy były widoczne tylko dla organizatorów danego wydarzenia. Teraz zobaczą je również administratorzy wiki. Społeczności mogą poprosić o zmianę tego aspektu konfiguracji, poprzez zgłoszenie na Phabricatorze (ze znacznikiem #campaigns-product-team). Uczestnicy przeszłych wydarzeń mogą w każdej chwili usunąć swój zapis na nie.
Administratorzy na wiki, które dostosowywały zawartość paska bocznego (MediaWiki:Sidebar), powinni sprawdzić, czy zawiera pozycję Strony specjalne. Jeśli nie, prosimy o dodanie jej, z użyciem kodu * specialpages-url|specialpages. Na wiki, które nie modyfikowały paska bocznego, link do listy stron specjalnych zostanie przeniesiony z prawego do lewego menu w kwietniu.
W skórce Minerva (mobilna wersja webowa) ikonka dzwonka () odpowiada za dostęp zarówno do powiadomień, jak i do komunikatów. Od dawna istniał błąd, którego efektem było że liczba nieprzeczytanych pozycji wyświetlała się na ikonce wyłącznie, gdy istniały nieodczytane powiadomienia. Został on naprawiony. W przyszłości użytkownicy skórki Minerva zobaczą licznik nowych pozycji wtedy, gdy będą mieli przynajmniej jedno powiadomienie lub komunikat.
Edytor wizualny wprowadził nowy hook dostępny po stronie klienta, z którego programiści mogą skorzystać, aby nasłuchiwać zdarzeń związanym z cyklem życia edytora. Jest on spójniejszy pomiędzy platformami i powinien zastąpić dotychczasowe hooki, wyzwalane w poszczególnych momentach jego cyklu życia. Ponadto, nowy hook będzie stosowany również w przypadku korzystania z VE w innych celach niż edycja całego artykułu, np. w Narzędziach dyskusji. Zespół Editing planuje docelowo zdeprecjonować i usunąć stare hooki, dlatego prosimy o zgłaszanie wszystkich przypadków użycia, których nie da się zrealizować z użyciem nowego interfejsu.
Programiści, korzystający z biblioteki mw.Api w JavaScripcie, mogą identyfikować swoje narzędzie z użyciem parametru userAgent, np. var api = new mw.Api( { userAgent: 'GadgetNameHere/1.0.1' } );. Jeśli utrzymujesz gadżet lub skrypt użytkownika, prosimy o ustawienie agenta użytkownika, co ułatwi nam utrzymywanie biblioteki i serwerów, dzięki możliwości łatwiejszego odróżniania uprawnionego i nieuprawnionego ruchu sieciowego.
Szczegółowe informacje o zmianach w kodzie, które zostaną wdrożone w tym tygodniu: MediaWiki
Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.
Komunikaty dla edytorów
Zespół Editing pracuje nad nową funkcją do automatycznego pomocnika: sprawdzeniem stylu. Jej celem jest identyfikowanie nieneutralnych określeń, których mogą używać edytorzy podczas pisania artykułów. Funkcja ta będzie ostrzegać użytkowników przed zapisaniem zmian, dzięki czemu będą mieli szansę na skorygowanie tekstu. Projekt jest we wczesnej fazie, dlatego prosimy społeczności o podzielenie się z nami informacjami w tym zadaniu na Phabricatorze. Chcemy zebrać linki do zasad neutralności na wiki, szablony wykorzystywane do oznaczania nieneutralnych artykułów, a także określenia, których używacie w opisach zmian w odniesieniu do tego typu treści. Możecie dołączyć, edytując opis zadania na Phabricatorze, komentując je lub pisząc do Trizek (WMF).
System kont uniwersalnych został zaktualizowany i teraz logowanie oraz tworzenie kont odbywa się w centralnej domenie. Ta zmiana pomaga dostosować się do zaostrzających się wymagań, dotyczących dzielenia cookies między domenami, co powodowało że niektóre przeglądarki nie utrzymywały sesji pomiędzy wiki.
Od 31 marca zespół MediaWiki Interfaces udostępni ograniczone wydanie specyfikacji OpenAPI i SwaggerUI dla MediaWiki REST API. Zapraszamy programistów z kilku społeczności innych niż angielska Wikipedia (arabska, niemiecka, francuska, hebrajska, interlingua, holenderska i chińska), aby przejrzeli dokumentację i pobawili się tym środowiskiem testowym w swoim preferowanym języku. Ponadto, będzie ono dostępne po angielsku na stronie specjalnej na test wiki. Podczas tego okresu próbnego zespół chętnie posłucha waszych opinii o tym produkcie. Potrwa to około dwóch tygodni, po czym planujemy udostępnić specyfikacje OpenAPI dla wszystkich projektów wiki.
Szczegółowe informacje o zmianach w kodzie, które zostaną wdrożone w tym tygodniu: MediaWiki
Inne wiadomości
Czasami mała, jednoliniowa zmiana kodu może mieć ogromne znaczenie: w tym przypadku oznacza to, że po raz pierwszy od lat jesteśmy w stanie uruchomić cały stos obsługujący maps.wikimedia.org – hosta służącego do obsługi naszych wiki i ich wielojęzycznych map – z jednego głównego centrum danych, co testujemy za każdym razem, gdy wykonujemy przełączenie centrum danych. Jest to ważne, ponieważ oznacza to, że w przypadku, gdy jedno z naszych centrów danych zostanie dotknięte katastrofą, nadal będziemy w stanie obsługiwać witrynę. Zmiana ta jest wynikiem intensywnej pracy dwóch deweloperów nad przeniesieniem ostatniego komponentu stosu map do kubernetes, gdzie możemy przydzielać zasoby bardziej efektywnie niż wcześniej, dzięki czemu jesteśmy w stanie wytrzymać większy ruch w jednym centrum danych. Praca ta wymagała wielu skomplikowanych kroków, ponieważ oprogramowanie i biblioteki, z których korzysta, wymagały wielu zaległych aktualizacji. Ten rodzaj pracy sprawia, że infrastruktura Wikimedia jest bardziej zrównoważona.
Spotkania i wydarzenia
Wiosenne warsztaty MediaWiki Users and Developers 2025 odbędzie się w Sandusky (USA) oraz online w dniach 14–16 maja 2025. W ich programie znajdą się dyskusje o wykorzystaniu MediaWiki w firmach z różnych branż, a także inspirujące nowych użytkowników. Rejestracja i zgłoszenia prezentacji są już dostępne na stronie internetowej wydarzenia.
Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.
Zespół Design System przygotowuje się do wydania kolejnej większej wersji Codeksa (2.0.0) 29 kwietnia. Edytorzy i programiści, którzy korzystają ze styli CSS definiowanych przez Codex, powinni przeczytać dokumentację przeglądową wersji 2.0, gdzie znajdą zalecenia dotyczące niekompatybilnych wstecznie zmian, np. font-size, line-height i size-icon.
Wyniki Developer Satisfaction Survey (2025) są już dostępne. Dziękujemy wszystkim uczestnikom. Wyniki pomogą Fundacji określić priorytety pracy na przyszłość oraz ocenić niedawne efekty.
Szczegółowe informacje o zmianach w kodzie, które zostaną wdrożone w tym tygodniu: MediaWiki
Spotkania i wydarzenia
Hackathon Wikimedia 2025 odbędzie się w Stambule w dniach 2–4 maja. Rejestracja dla uczestników stacjonarnych potrwa do 13 kwietnia. Przed rejestracją, prosimy o sprawdzenie wymagań wizowych oraz związanych z wizą elektroniczną.
Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.
Przegląd tygodnia
Później w tym tygodniu domyślny rozmiar miniaturek obrazków zwiększy się z 220px do 250px. Spowoduje to zmianę wyglądu stron. Społeczności prosiły o to od wielu lat, ale wcześniej wprowadzenie takiej zmiany nie było możliwe z przyczyn technicznych.
Miniaturki plików będą teraz przechowywane we wstępnie określonych rozmiarach. Jeśli strona prosi o obrazek w innym rozmiarze niż standardowy (20, 40, 60, 120, 250, 330, 500, 960 pikseli), MediaWiki wybierze najbliższy i nakaże przeglądarce zmniejszenie obrazka do zadanego rozmiaru. Nie zmieni to wyglądu stron, ale u użytkowników mogą wczytywać się nieco większe grafiki. Jeśli dokładny rozmiar obrazka na stronie nie ma znaczenia, zalecamy wybranie jednego ze standardowych rozmiarów, aby uniknąć skalowania w dół w przeglądarce.
Komunikaty dla edytorów
Fundacja Wikimedia pracuje nad systemem identyfikatorów brzegowych, które pozwolą na prowadzenie testów A/B, pomogą chronić infrastrukturę przed atakami typu DDoS (rozproszonymi atakami odmowy usługi), a także ułatwią zrozumienie, jak dużo osób odwiedza strony Wikimedia. Dzięki temu, Fundacja będzie mogła tworzyć lepsze narzędzia wspierające czytelników, a także ułatwić użytkownikom znajdowanie treści.
Aby podnieść bezpieczeństwo użytkowników, czasami przy logowaniu będzie trzeba podać kod, wysłany mailem. Zalecamy sprawdzenie, czy adres e-mail, powiązany z Twoim kontem, jest ustawiony poprawnie i potwierdzony. Jeśli nie masz ustawionego adresu e-mail w preferencjach, polecamy go tam dodać.
„Czy jesteś zainteresowany udziałem w krótkiej ankiecie, aby pomóc narzędzia do przeglądania i wycofywania edycji na Twojej wiki?” – takie pytanie będzie zadawane od przyszłego tygodnia na stronach Ostatnich zmian i Listy obserwowanych na 7 wiki. Zespół Moderator Tools chciałby się dowiedzieć więcej o działaniach, które skupiają się na patrolowaniu zmian w Twoim projekcie oraz o tym, jak wpasowują się w zasady Twojej wiki.
Najnowszy kwartalny Newsletter Wikimedia Apps jest dostępny. Opisuje aktualizacje, eksperymenty i usprawnienia wykonane w aplikacjach mobilnych Wikimedia.
Najnowszy kwartalny Newsletter społeczności technicznej jest już dostępny. W tym wydaniu są dostępne: zaproszenie do udziału w sesji Toolforge UI Community Feedback 15 kwietnia, ostatnie wskaźniki społeczności oraz najnowsze techniczne posty na blogu.
Szczegółowe informacje o zmianach w kodzie, które zostaną wdrożone w tym tygodniu: MediaWiki
Edytowanie z telefonu jest trudne, ale proszę na przyszłość być bardziej ostrożnym. Możesz zawsze podglądać swoje edycje przed publikacją Oeleau (dyskusja) 21:14, 19 kwi 2025 (CEST)
Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.
Komunikaty dla edytorów
Wikifunkcje są od 15 kwietnia dostępne do wykorzystania z poziomu Wikipedii w języku dagbani. Jest to pierwszy projekt wiki, mogący wywoływać funkcje z Wikifunkcji i osadzać je w artykułach. Funkcja to obiekt, który przyjmuje jedną lub więcej wartości na wejściu i przekształca je w pewien wynik. Funkcjami mogą być m.in.: dodawanie dwóch liczb, zamiana mil na metry, obliczenie czasu od zdarzenia i odmiana gramatyczna słów. Wikifunkcje pozwolą użytkownikom dokonywać tych rzeczy z użyciem prostego wywołania stabilnej i dostępnej globalnie funkcji, zamiast polegania na lokalnych szablonach.
Nowy rodzaj błędu lintera został utworzony: Empty headings (dokumentacja). Celem rozszerzenia Linter jest identyfikacja wzorców w wikikodzie, które powinny lub muszą być poprawione na stronach, aby rozwiązać pewne problemy z nimi związane.
Po opublikowaniu zbioru „Strukturyzowanych treści”, przygotowanego przez Wikimedia Enterprise, na HuggingFace, stał się on również dostępny na Kaggle. Ta inicjatywa ma na celu udostępnienie danych z Wikimediów w maszynowo czytelnym formacie szerszej grupie użytkowników. Miejsca, gdzie opublikowano ten zbiór, są popularne w społecznościach związanych z otwartymi danymi, dzięki czemu łatwiej będzie zebrać informacje zwrotne i poprawić ten produkt przed przyszłym szerszym udostępnieniem. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę projektu oraz ogłoszenie o pierwszej publikacji zbioru danych.
Nie ma nowej wersji MediaWiki w tym tygodniu.
Spotkania i wydarzenia
Zespoły Editing i Machine Learning zapraszają zainteresowanych wolontariuszy na spotkanie zdalne na temat sprawdzania neutralności, nowego elementu Automatycznego pomocnika, który będzie starał się wykrywać nieneutralny i zbyt promocyjny styl podczas edytowania artykułów. Szczególnie zapraszamy przewodników nowicjuszy oraz osoby zainteresowane tematyką sztucznej inteligencji. Spotkanie odbędzie się 28 kwietnia 2025 w godzinach 18:00–19:00 UTC na Zoomie.