W tym artykule poświęconym Dywizje Flak zagłębimy się w obszerną analizę, która uwzględni różne aspekty związane z tym tematem. Zbadamy jego wpływ na dzisiejsze społeczeństwo, jego znaczenie w historii, postępy i zmiany, których doświadczył na przestrzeni czasu, a także różne perspektywy, które go otaczają. Poprzez tę podróż staramy się zapewnić wszechstronną wizję, która pozwoli naszym czytelnikom w pełni zrozumieć znaczenie i zakres Dywizje Flak w różnych kontekstach.
Dywizje Flak (niem. Flak-Divisionen) – niemieckie dywizje artylerii przeciwlotniczej z okresu II wojny światowej.
Zaczęto je tworzyć począwszy od 1 września 1941 r. zmieniając nazwy istniejących Luftverteidigungskommand (Dowództw Obrony Powietrznej). Część dywizji miała charakter stacjonarny, chroniła miasta lub regiony Niemiec i wykonywała równocześnie zadania obrony terytorialnej. Inne, tworzone od 1942 r., były przydzielane armiom lub grupom armii w miarę potrzeb i przemieszczały się razem z nimi. Zwykle dywizje Flak składały się jedynie z dowództwa (sztabu) oraz jednostek zaopatrzeniowych i łączności. Pozostałe jednostki, pułki Flak i reflektorów przeciwlotniczych, były im podporządkowane tylko tymczasowo i w zależności od sytuacji[1].
Dywizje Flak były łączone w wyższe związki taktyczne, korpusy. Oprócz dywizji artylerii przeciwlotniczej istniało również kilkadziesiąt samodzielnych brygad Flak[2].
Łącznie sformowano 31 dywizji Flak oraz pewną liczbę sztabów szczebla dywizyjnego do realizacji bieżących potrzeb z zakresu obrony przeciwlotniczej m.in. General der Flakartillerie beim Luftgaukommando XVII, General der Flakartillerie der Luftflotte 2, General der Flakartillerie beim Luftgaukommando III i inne[3].
W latach 1941–1942 istniały ponadto dwie dywizje reflektorów przeciwlotniczych (Flakscheinwerfer-Divisionen)[4].