W tym artykule zagłębimy się w temat Działalność ubezpieczeniowa, który wzbudził duże zainteresowanie w dzisiejszym społeczeństwie. Na przestrzeni historii Działalność ubezpieczeniowa odgrywał kluczową rolę w różnych obszarach, zarówno osobistych, jak i zawodowych. Od swoich początków do chwili obecnej Działalność ubezpieczeniowa był przedmiotem badań, debat i kontrowersji, powodując sprzeczne opinie i różnorodne perspektywy. W tym artykule zbadamy różne aspekty Działalność ubezpieczeniowa, analizując jego wpływ w różnych kontekstach i oferując spostrzeżenia, które pozwolą nam lepiej zrozumieć jego znaczenie we współczesnym świecie.
Działalność ubezpieczeniowa – pojęcie normatywne z dziedziny prawa ubezpieczeń, którego źródłem jest ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej[1]. Zgodnie z art. 4 ust. 1 przedmiotowej ustawy przez działalność ubezpieczeniową rozumie się wykonywanie czynności ubezpieczeniowych związanych z oferowaniem i udzielaniem ochrony na wypadek ryzyka wystąpienia skutków zdarzeń losowych.
Czynności ubezpieczeniowe zostały szczegółowo wymienione w art. 4 ust. 7, 8 i 9 tej ustawy. Z uwagi na kryterium uprawnienia do wykonywania poszczególnych czynności ubezpieczeniowych, można je podzielić na czynności sensu stricto i czynności sensu largo. Do pierwszego rodzaju można zaliczyć takie czynności, które mogą być wykonywane wyłącznie przez zakłady ubezpieczeń lub na ich zlecenie, lecz w imieniu i na rachunek zakładu ubezpieczeń (czynności sensu stricto) oraz czynności, które mogą być wykonywane nie tylko przez zakłady ubezpieczeń, lecz także przez inne podmioty nieposiadające statusu zakładu ubezpieczeń (tj. nieposiadające stosownego zezwolenia) i dopiero ich wykonywanie przez ubezpieczycieli nadaje im walor czynności ubezpieczeniowych (czynności ubezpieczeniowe sensu largo)[2].