W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat EWTN, badając jego wielowymiarowość i wpływ na życie codzienne. Od powstania do ewolucji w czasie, EWTN był obiektem zainteresowań i badań w różnych dyscyplinach. Przeanalizujemy jego znaczenie w obecnym kontekście, a także różne perspektywy, które istnieją wokół tego tematu. Dzięki podejściu multidyscyplinarnemu będziemy starali się rzucić światło na mało znane aspekty EWTN, aby zaoferować szeroką i wzbogacającą wizję na ten temat będący przedmiotem ogólnego zainteresowania.
![]() | |
Rozpoczęcie nadawania |
15 sierpnia 1981 |
---|---|
Format obrazu | |
Właściciel |
Eternal Word Television Network, Inc. |
Systemy emisji sygnału |
|
Kraj nadawania | |
Język | |
Siedziba | |
Strona internetowa |
EWTN, właśc. Eternal Word Television Network − amerykańska katolicka stacja telewizyjna, nadająca w językach angielskim, hiszpańskim i niemieckim. W Polsce dostępna jest w serwisie YouTube. Prowadzi także ogólnopolski kanał telewizyjny pod nazwą Telewizja Katolicka EWTN Polska (Telewizja Sieć Wiekuistego Słowa) na podstawie umowy z EWTN Global Catholic Network z dnia 25.01.2018 oraz na podstawie koncesją nr P-0208/18 oraz nr 819/2021-TK wydaną przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.[1]
Program nadawany jest całą dobę. Retransmitując swoje programy na katolickich kanałach w innych krajach, stacja reklamuje się jako EWTN: The Global Catholic Network (ang. katolicka sieć globalna). Do typowych transmisji należą: eucharystia, także w rycie trydenckim, nabożeństwo Drogi krzyżowej, codzienna modlitwa różańcowa, wiadomości, programy publicystyczne, wyważony talk-show, katecheza dla dorosłych i dzieci. Specjalna ramówka przygotowywana jest z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. EWTN przekazuje transmisje z ważnych dla katolików wydarzeń, jak: msze inauguracyjne biskupów i kardynałów, Światowe Dni Młodzieży, podróże apostolskie papieży. Stacja nadaje sygnał dźwiękowy drogą satelitarną[2] i na radiowych falach krótkich[3]. Obok zwykłej transmisji w języku angielskim prowadzona jest też transmisja w języku hiszpańskim[4]. Od 8 grudnia 2009 nadawany jest sygnał wysokiej rozdzielczości HDTV[5]. W styczniu 2011 EWTN nabyła prawa do wydawania periodyku „National Catholic Register”[6].
Choć sieć jest podmiotem w sensie prawnym, nie ma udziałowców ani właścicieli. Stacja utrzymywana jest przez widzów. Tradycyjnym apelem o pomoc w utrzymaniu stacji są słowa: Keep us between your gas and electric bill (en. miej nas między Twoimi rachunkami). Założycielka telewizji Matka Angelica wkładała listy z modlitwą o pomoc finansową między rachunki za gaz i prąd[7]. Prezesem zarządu i dyrektorem generalnym EWTN jest Michael P. Warsaw[8].
Stacja została założona przez Matkę Angelikę OCPA z zakonu klarysek od Wieczystej Adoracji. W latach 70. XX wieku Matka Angelica nagrywała pogadanki i inne materiały religijne, rozpowszechniając je na kasetach magnetofonowych i kasetach wideo. Gościła w programach takich stacji telewizyjnych, jak: WBMG (obecnie WIAT), Christian Broadcasting Network oraz Trinity Broadcasting Network. W końcu po wizycie w stacji WCFC w Chicago zapragnęła posiadać własne studio[9].
W 1981 Matka Angelica wykupiła miejsce na satelicie i rozpoczęła nadawanie czterogodzinnego programu. Dwukrotnie pojawiała się antenie, prowadząc własny program Mother Angelica Live. W niedzielę transmitowała mszę św. Retransmitowała stare programy katolickie, jak Life Is Worth Living z abpem Fultonem Sheenem. Pozostały czas antenowy wypełniały programy produkowane w diecezjach amerykańskich oraz programy protestanckie, które wcześniej zakonnica oceniała odnośnie do zgodności z doktryną katolicką. Telewizja Matki Angeliki pokazywała też programy dla dzieci: Joy Junction i The Sunshine Factory. Jedną trzecią transmisji stanowiły programy świeckie, takie jak: The Bill Cosby Show, znajdujące się w domenie publicznej filmy, programy kulinarne i dotyczące zachodniego pogranicza dawnych Stanów Zjednoczonych. W 1986 telewizja nadawała już przez osiem godzin dziennie. Udział świeckich programów zmniejszano stopniowo w latach 1986-1988. W 1987 zwiększono obszar dystrybucyjny i stacja zaczęła nadawać program całodobowy. Zwiększono liczbę własnych produkcji, transmitowano codzienny różaniec. W 1991 wprowadzono codzienną transmisję mszy świętych z kaplicy klasztornej. W końcu zaprzestano nadawanie programów niekatolickich i ukształtował się trwały doktrynalny profil transmisji[10].
W 2009, po wizytacji przeprowadzonej wcześniej przez abpa Roberto González Nieves[11], Stolica Apostolska uhonorowała Matkę Angelikę i zarząd EWTN medalem Pro Ecclesia et Pontifice[12].
W ramówce kanału znajdują się filmy, dokumenty oraz programy dla dzieci i młodzieży. Programy nadawane są w języku angielskim i hiszpańskim.
W marcu 2018 roku Fundacja Vide et Crede im. św. Jana Pawła II z Wrocławia podpisała umowę o współpracy z EWTN i zapowiedziała uruchomienie do końca tego roku polskiej wersji stacji EWTN Polska[13]. Stacja wystartowała 20 października 2018 roku[14]. Można ją oglądać za pośrednictwem serwisu YouTube, dzięki stronie internetowej kanału i w wybranych sieciach kablowych[15].
Lista własnych programów produkowanych przez EWTN i prowadzących: