Eberswalde (krater marsjański)

W dzisiejszym świecie Eberswalde (krater marsjański) to temat, który przyciąga uwagę ludzi na całym świecie. Od wpływu na społeczeństwo po konsekwencje dla życia codziennego, Eberswalde (krater marsjański) to temat, którego nie możemy zignorować. Zagłębiając się w ten artykuł, przyjrzymy się różnym aspektom Eberswalde (krater marsjański) i jego wpływowi na różne aspekty życia. Od jego początków po ewolucję w czasie – zagłębimy się w szczegółową analizę, która pozwoli nam lepiej zrozumieć znaczenie Eberswalde (krater marsjański) w dzisiejszym świecie. Dołącz do nas w tej podróży, aby odkryć wszystko, co musisz wiedzieć o Eberswalde (krater marsjański).

Eberswalde
Ilustracja
Mapa topograficzna krateru z deltą zaznaczoną ramką
Ciało niebieskie

Mars

Średnica krateru

62,19 km

Źródło nazwy

Eberswalde

Położenie na mapie Marsa
Mapa konturowa Marsa, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Eberswalde”
Mars23,98°S 33,30°W/-23,980000 -33,300000

Eberswaldekrater uderzeniowy na powierzchni Marsa o średnicy około 62 km.

Nazwa

Decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej w 2006 roku został nazwany od miasta Eberswalde w Niemczech[1].

Geologia krateru

Kratery Holden (większy, z lewej i w centrum zdjęcia) i Eberswalde (z prawej), w obiektywie kamery orbitera Mars Express
Delta rzeczna w kraterze

Krater Eberswalde znajduje się na obszarze Margaritifer Terra na południowych terenach wyżynnych na Marsie. Powstał ponad 3,7 miliarda lat temu, w okresie noachijskim historii Marsa. Został on częściowo pogrzebany przez materię wyrzuconą przez późniejsze uderzenie, które utworzyło sąsiedni krater Holden o ponaddwukrotnie większej średnicy. Dobrze zachowana jest tylko północno-wschodnia część obrzeża krateru[2].

Sonda Mars Global Surveyor dostarczyła zdjęć tego krateru w wysokiej rozdzielczości i pozwoliła odkryć nietypową strukturę geologiczną. W obrębie widocznej części krateru znajduje się delta rzeczna o powierzchni 115 km², którą w odległej przeszłości zasilały rzeki wpadające do krateru z wyżej położonych terenów. O pochodzeniu tej struktury świadczą także wykryte w jej obszarze minerały ilaste, powstałe w obecności wody. Osady delty w dawnym jeziorze zostały pogrzebane pod młodszymi osadami, przypuszczalnie pochodzenia eolicznego, które następnie uległy erozji. Efektem jest inwersja rzeźby – silniej skonsolidowane osady strumieni zasilających deltę okazały się odporniejsze od otaczających skał osadowych i są obecnie wyniesione ponad otaczający teren. Powstanie delty wymagało długotrwałego dopływu wód i świadczy o tym, że panujące wówczas na Marsie warunki środowiskowe drastycznie różniły się od współczesnych[2][3][4].

Ze względu na złożoną historię geologiczną i dostępność różnorodnych typów skał, w tym utworzonych w najstarszym okresie historii planety, krater Eberswalde był rozważany jako potencjalne miejsce lądowania dla misji Mars Science Laboratory, a następnie Mars 2020[3].

Zobacz też

Przypisy

  1. Planetary Names: Crater, craters: Eberswalde on Mars, Gazetteer of Planetary Nomenclature , Międzynarodowa Unia Astronomiczna, 17 listopada 2010 .
  2. a b Was Eberswalde Crater Once a Lake? , Astrobiology Magazine, 5 września 2011 (ang.).
  3. a b Eberswalde: A Delta Within a Delta , NASA, 2015 (ang.).
  4. 8 Years at Mars #6: Fossil Delta in Eberswalde Crater. Malin Space Science Systems, 2005-09-20. . (ang.).