Edith Schmettan-Demel

W tym artykule szczegółowo omówimy Edith Schmettan-Demel, temat dziś bardzo istotny i interesujący. Edith Schmettan-Demel to koncepcja, która wywołała wielkie kontrowersje i debaty w różnych sferach, od pola akademickiego po politykę i społeczeństwo w ogóle. Przez lata Edith Schmettan-Demel odegrał fundamentalną rolę w sposobie, w jaki postrzegamy i rozumiemy otaczający nas świat, jego konsekwencje były głębokie i dały początek szerokiemu zakresowi rozbieżnych opinii i perspektyw. Poprzez wszechstronną analizę artykuł ten będzie starał się rzucić światło na złożoność i znaczenie Edith Schmettan-Demel, badając jego historyczne korzenie, jego obecne skutki i jego projekcję na przyszłość.

Edith Schmettan-Demel
Data i miejsce urodzenia

10 czerwca 1890
Cieszyn

Data śmierci

30 maja 1964

Zawód, zajęcie

pisarka

Miejsce zamieszkania

Austria

Edukacja

Uniwersytet Wiedeński

Rodzice

Ojciec Leonard Demel von Elswehr

Małżeństwo

Ernest Schmettan

Krewni i powinowaci

Hans Demel von Elswehr (brat)

Edith Schmettan-Demel (ur. 10 czerwca 1890 w Cieszynie, zm. 30 maja 1964) – pisarka.

Córka Johanna Demela von Elswehra, burmistrza Cieszyna w latach 1861–1875 i 1876–1892, siostra Hansa.

Studiowała germanistykę i anglistykę na Uniwersytecie Wiedeńskim. W roku 1913 wyszła za mąż za Ernesta Schmettana i na stałe zamieszkała w Austrii.

Publikowała opowiadania i felietony m.in. w czasopismach „Silesia” i „Grenzbote”. W 1931 roku ukazała się jej pierwsza książka Die sieben Kinder des Pastors Kattenschlag. Inne książki: Das Schweiger Haus i Grete Tumsers gluckliches Jahr.

Bibliografia

  • Golec J., Bojda S., Słownik biograficzny ziemi cieszyńskiej, t. 3, Cieszyn 1998, s. 218–219.