W dzisiejszym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Ejwan, badając jego różne aspekty, znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie i wpływ na nasze życie. Dowiemy się o jego historii, zastosowaniach i ewolucji na przestrzeni czasu. Ejwan to temat, który budzi zainteresowanie wielu osób, ponieważ jego aktualność obejmuje różne obszary, od nauki po kulturę popularną. Mamy nadzieję, że w tym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd Ejwan i zapewnimy naszym czytelnikom głębsze zrozumienie tego obecnie bardzo istotnego aspektu.
Ejwan, także iwan, liwan (pers. إيوان ayvān, ivan lub ivān/īvān, arab. إيوان ’īwān)[1][2][3] – przesklepione pomieszczenie otwarte od strony dziedzińca, sklepione kolebką o załamanym łuku lub konchą, charakterystyczne dla architektury perskiej, z której przejęła ją architektura islamu.
Powszechne stosowanie ejwanów było jedną z cech charakterystycznych architektury perskiej z czasów Sasanidów. W późniejszym czasie ejwan stał się powszechnie stosowanym elementem architektury islamskiej. W czasach Seldżukidów został uznany za jeden z najważniejszych elementów budowli islamskich o różnym przeznaczeniu.
Ejwan pełni najczęściej funkcję monumentalnego wejścia do budynku o przeznaczeniu sakralnym – meczetu (zwłaszcza w założeniach czteroejwanowych, których przykładem jest Meczet Piątkowy w Isfahanie), medresy lub mauzoleum, ale spotykany także jako element innych budynków publicznych i prywatnych rezydencji. Ejwany są szczególnie powszechne w architekturze Azji Środkowej, Iraku i architekturze perskiej. Znacznie rzadziej występują w krajach śródziemnomorskich (głównie w Egipcie i Turcji).