Elbit Hermes 90

Dziś temat Elbit Hermes 90 ma ogromne znaczenie w społeczeństwie. Wraz z postępem technologii i ciągłymi zmianami na świecie, Elbit Hermes 90 stał się obiektem zainteresowania wielu osób. Niezależnie od tego, czy Elbit Hermes 90 jest zjawiskiem kulturowym, odkryciem naukowym czy postacią historyczną, jego wpływ na nasze życie jest niezaprzeczalny. W tym artykule zbadamy różne aspekty Elbit Hermes 90 i jego wpływ w różnych obszarach, zapewniając szeroką i wzbogacającą wizję tego tematu, która wciąż przyciąga uwagę odbiorców na całym świecie.

Elbit Hermes 90
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo

 Izrael

Producent

Elbit Systems

Typ

UAV

Konstrukcja

kompozytowa

Załoga

0

Historia
Data oblotu

wrzesień 2009

Dane techniczne
Wymiary
Rozpiętość

5,5 m

Długość

4,2 m

Masa
Użyteczna

35 kg

Startowa

150 kg

Osiągi
Prędkość patrolowa

45 - 100 km/h

Pułap praktyczny

5450 m

Promień działania

150 km

Długotrwałość lotu

15 h

Dane operacyjne

Elbit Hermes 90 (hebr.90 הרמס) – izraelski, taktyczny, bezzałogowy aparat latający (UAV – Unmanned Aerial Vehicle) opracowany przez firmę Elbit Systems.

Historia

Hermes 90 po raz pierwszy publicznie pokazany został w 2009 roku na Międzynarodowym Salonie Lotniczym w Le Bourget. Jest to najmniejszy z serii aparatów Hermes. Jego konstrukcja oparta jest na projekcie Innocon Mini Falcon II, małego, taktycznego, bezzałogowego aparatu latającego opracowanego na początku pierwszej dekady XXI wieku. Standardowo Hermes 90 zaopatrzony jest w głowicę elektrooptyczną EIOp Micro CoMPASS z kolorową kamerą światła dziennego, kamerą termowizyjną i laserowym znacznikiem celów (opcjonalnie dalmierzem laserowym). Przekazywany przez kamery obraz jest dostępny w czasie rzeczywistym na konsoli operatora. Aparat przeznaczony jest do prowadzenia rozpoznania na szczeblu taktycznym. Samolot startuje z holowanej przyczepy. Czas przygotowania samolotu do lotu wynosi 15 minut. Może wykonywać loty po wcześniej zaplanowanej trasie jak również może być sterowany ze stanowiska naziemnego. Lądowanie w zależności od rodzaju nawierzchni następuje na płozach lub kołach. W 2009 roku zmodyfikowano podstawową wersję samolotu tworząc aparat oznaczony jako Elbit Hermes 90 HFE (Heavy Fuel Engine), w którym użyty silnik przystosowano do spalania standardowego paliwa silników odrzutowych JP5/8.

Bibliografia

  • Piotr Abraszek, Nowe Hermesy, "Nowa Technika Wojskowa", nr 1 (2010), s. 72-74, ISSN 1230-1655.