W tym artykule poruszymy kwestię Emil Bohn, która jest dziś niezwykle istotna. Emil Bohn to temat, który wzbudził duże zainteresowanie w różnych dziedzinach, czy to akademickich, naukowych, społecznych czy kulturowych. W całej historii Emil Bohn był przedmiotem badań i debat, generując sprzeczne opinie i różne badania, które poszerzyły naszą wiedzę na ten temat. W tym sensie istotne jest przeanalizowanie różnych perspektyw istniejących wokół Emil Bohn, a także implikacji, jakie ma to dla dzisiejszego społeczeństwa. Ponadto zbadane zostaną postępy i wyzwania stojące obecnie przed Emil Bohn, a także możliwe rozwiązania i reakcje na problemy, jakie stwarza.
![]() | |
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Data i miejsce śmierci | |
Instrumenty | |
Gatunki | |
Zawód |
Emil Bohn (ur. 14 stycznia 1839 w Białej Nyskiej, zm. 5 lipca 1908 we Wrocławiu[1][a]) – niemiecki muzykolog, organista, dyrygent i kompozytor czynny we Wrocławiu, profesor i doktor honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego.
Urodził się w rodzinie wrocławskiego stolarza oraz ślusarza Friedricha i Anny z d. Weiss[2]. W latach 1858–1862 studiował filologię klasyczną na Uniwersytecie Wrocławskim, dodatkowo zaczął wówczas uczęszczać na wybrane zajęcia z muzyki. Po ukończeniu filologii w coraz większym stopniu angażował się w naukę muzyki, czego efektem było podjęcie studiów w tej dziedzinie w Królewskim Akademickim Instytucie Muzyki Kościelnej na macierzystej uczelni, ukończonych w 1868. Opanował tam, oprócz teorii muzyki, grę na flecie i na organach. Następnie pracował jako organista w kościele p.w. św. Krzyża, jednocześnie ucząc śpiewu we wrocławskim gimnazjum św. Macieja. W latach 1881–1883 opracował katalog zbiorów muzycznych Biblioteki Miejskiej Wrocławia, po wydaniu którego otrzymał w 1884, w dowód uznania dla tej pracy, tytuł doktor honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1887 został na tejże uczelni zatrudniony jako nauczyciel akademicki w Królewskim Akademickim Instytucie Muzyki Kościelnej, gdzie w 1895 mianowano go uczelnianym profesorem[3], a w 1908 otrzymał honorowy stopień profesora zwyczajnego[4]. Ważną częścią działalności Bohna we Wrocławiu była organizacja chórów. Pierwszy taki zespół stworzył jeszcze na studiach, a w 1881 r. założył Bohnscher Gesangverein (Stowarzyszenie Śpiewacze Bohna), które prowadził prawie do swej śmierci. Chór pod batutą Bohna wykonywał utwory dawnych kompozytorów w ramach tzw. Koncertów Historycznych[5], których liczba przekroczyła 100[6]. Bohn zajmował się także dziennikarstwem muzycznym, od 1884 był redaktorem muzycznym gazety Breslauer Zeitung[7]. Ponadto zgromadził dużą (16 000 stron) kolekcję partytur z XVI i XVII w., która zaginęła pod koniec wojny. Był też kompozytorem pieśni, w tym chóralnych[8]. W dorobku Bohna szczególne miejsce zajmują dwa opracowane przezeń katalogi dawnych utworów muzycznych z bibliotek Wrocławia: wzmiankowany wyżej z 1893 oraz z 1890 r. Oba są do dziś ważnymi źródłami muzykologicznymi[9].
Był żonaty ze śpiewaczką Selmą[10], córką wrocławskiego fotografa i malarza Roberta Weigelta[11], miał syna Ericha Bohna (1874-1948)[12].
Spoczął na starym cmentarzu św. Maurycego, który uległ całkowitemu zniszczeniu w czasie i po drugiej wojnie światowej[13].
Za życia otrzymał członkostwa honorowe w: amsterdamskim Vereeniging voor Noord-Nederlands Muziekgeschiedenis (1892), Accademia Filarmonica z Florencji (1887) oraz rzymskiej Akademii Muzycznej św. Cecylii (1891)[14]. W roku 1929 jego nazwiskiem nazwano ulicę we Wrocławiu[15], obecną ul. Józefa Brandta na Biskupinie[16].
Publikacje E. Bohna: