W tym artykule omówimy Emilija Stojmenova Duh, temat, który przyciągnął dziś uwagę i zainteresowanie wielu ludzi. Emilija Stojmenova Duh to temat, który obejmuje szeroki zakres aspektów i ma istotny wpływ na różne obszary życia. W miarę postępów w tym artykule będziemy odkrywać różne aspekty Emilija Stojmenova Duh i badać jego znaczenie we współczesnym społeczeństwie. Dodatkowo zagłębimy się w różne perspektywy i opinie istniejące wokół Emilija Stojmenova Duh, oferując pełny i zrównoważony pogląd na ten temat. Bez wątpienia Emilija Stojmenova Duh to temat zasługujący na naszą uwagę i szczegółową analizę, dlatego w tym artykule zagłębimy się w jego złożoność i głębię.
![]() | |
Data i miejsce urodzenia |
25 grudnia 1985 |
---|---|
Zawód, zajęcie |
inżynier, nauczycielka akademicka |
Alma Mater |
Emilija Stojmenova Duh (ur. 25 grudnia 1985[1] w Winicy[2]) – słoweńska inżynier i nauczycielka akademicka, w latach 2022–2024 minister.
Urodziła się w Socjalistycznej Republice Macedonii. W 2002 zamieszkała w Mariborze, gdzie ukończyła szkołę średnią, a następnie studia na wydziale elektrotechniki i informatyki Uniwersytetu Mariborskiego. Uzyskała później doktorat. Pracowała w przedsiębiorstwie telekomunikacyjnym Iskratel. Została nauczycielką akademicką na Uniwersytecie Lublańskim. Koordynowała projekty badawczo-rozwojowe dotyczące wykorzystania nowych technologii cyfrowych dla rozwoju społeczności lokalnych. Przewodniczyła organizacji IEEE „Ženske v inženirstvu Slovenija”, była członkinią Global Young Academy. W latach 2018–2019 kierowała hubem innowacji cyfrowych DIH Slovenije, weszła w skład rady dyrektorów słoweńskiej agencji badawczej ARRS[1].
W czerwcu 2022 z rekomendacji Ruchu Wolności objęła funkcję ministra bez teki do spraw transformacji cyfrowej w rządzie Roberta Goloba[3]. W styczniu 2023 w tym samym gabinecie przeszła na nowo utworzone stanowisko ministra transformacji cyfrowej[4]. We wrześniu 2024 podała się do dymisji, która w tym samym miesiącu została przyjęta przez premiera. Doszło do tego wkrótce po tym, jak w mediach ujawniono, że kilka miesięcy wcześniej jej samochód służbowy został zatrzymany w Austrii za bezprawne używanie niebieskich sygnałów świetlnych[5]. Zaprzeczyła przy tym doniesieniom, jakoby jej resort próbował uniknąć zapłacenia związanego z tym zdarzeniem mandatu za przekroczenie dozwolonej prędkości[5]. Zakończyła urzędowanie w kolejnym miesiącu.