Epilimnion

W tym artykule poznamy fascynujący świat Epilimnion. Od swoich początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo, Epilimnion odegrał kluczową rolę w życiu ludzi. W całej historii Epilimnion był przedmiotem debaty, badań i podziwu, stając się tematem zainteresowania zarówno naukowców, entuzjastów, jak i ciekawskich. Dowiemy się o różnych aspektach, które sprawiają, że Epilimnion jest tak istotnym i ekscytującym tematem, analizując jego wpływ w różnych obszarach i jego ewolucję w czasie. Przygotuj się na zanurzenie się w świecie Epilimnion i odkryj wszystko, co ma do zaoferowania ten ekscytujący motyw.

Epilimnion – warstwa górna wody w jeziorze.

W okresie letnim jest to warstwa o miąższości od kilku do kilkunastu metrów nagrzanej wody, której temperatura obniża się stopniowo wraz z głębokością. Odbywa się tu główny proces produkcji materii organicznej z substancji mineralnych przy współudziale promieni słonecznych. Producentami materii organicznej są glony. Tylko epilimnion ma zdolność przechwytywania i przerobu napływających z zewnątrz i z pozostałych części zbiornika substancji pokarmowych w materię organiczną. Ze strefy tej ma miejsce eksport (przemieszczanie się) materii organicznej do dolnych warstw wody. Natomiast w okresie zimowym, ze względu na zmianę gęstości wody (powstaje lód), jest to najzimniejsza część zbiornika[1].

Epilimnion jest nasycony lub przesycony tlenem, ponieważ odbywają się tu procesy fotosyntezy i nie zachodzą w nim zjawiska beztlenowego rozkładu materii organicznej[1].

Przypisy

  1. a b Adam Choiński, Rajmund Skowron, Słownik limnologiczny, Wydanie pierwsze, Seria Geografia, Poznań: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Imienia Adama Mickiewicza, 2022, s. 41, ISBN 978-83-232-4131-7 (pol.).