Ernst Gaber

We współczesnym świecie Ernst Gaber stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona odbiorców. Niezależnie od tego, czy na poziomie osobistym, zawodowym czy akademickim, Ernst Gaber przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Jego wpływ był odczuwalny w różnych obszarach, od technologii po politykę, a jego wpływ wciąż rośnie z każdym dniem. W tym artykule szczegółowo zbadamy różne aspekty Ernst Gaber i omówimy jego znaczenie w bieżącym kontekście. Od jego początków po możliwe przyszłe implikacje – zagłębimy się w świat Ernst Gaber, aby zrozumieć jego zakres i znaczenie we współczesnym społeczeństwie.

Ernst Gaber
Data i miejsce urodzenia

6 czerwca 1907
Mannheim

Data śmierci

13 sierpnia 1975

Wzrost

185 cm

Dorobek medalowy
Reprezentacja  Rzesza Niemiecka
Igrzyska olimpijskie
srebro Los Angeles 1932 wioślarstwo
(czwórka bez sternika)
Reprezentacja  III Rzesza
Igrzyska olimpijskie
złoto Berlin 1936 wioślarstwo
(czwórka ze sternikiem)

Ernst Ludwig Gaber (ur. 6 czerwca 1907 w Mannheim, zm. 13 sierpnia 1975[1]) – niemiecki wioślarz, dwukrotny medalista olimpijski.

Wystąpił na igrzyskach olimpijskich w Amsterdamie w 1928, gdzie w ósemkach odpadł w ćwierćfinałach[2]. Na rozgrywanych cztery lata później igrzyskach olimpijskich w Los Angeles Niemcy w składzie: Karl Aletter, Ernst Gaber, Walter Flinsch i Hans Maier zdobyli srebrny medal w czwórkach bez sternika. W finale o 4,8 sekundy przegrali z osadą Wielkiej Brytanii[3]. Na tej samej imprezie wystąpił również w ósemkach, odpadając w pierwszej rundzie[4]. Brał też udział w igrzyskach olimpijskich w Berlinie w 1936, gdzie razem z Hansem Maierem, Walterem Volle, Paulem Söllnerem i Fritzem Bauerem zdobył złoty medal w czwórkach ze sternikiem[5].

Ponadto na mistrzostwach Europy w Berlinie w 1935 zdobył złoty medal w czwórkach ze sternikiem[6].

W trakcie II wojny światowej służył w SS w stopniu Obersturmführera[7].

Przypisy

Bibliografia