Eter (mitologia)

W tym artykule zbadamy Eter (mitologia) z różnych perspektyw, analizując jego wpływ na obecne społeczeństwo, a także jego znaczenie historyczne i możliwy przyszły rozwój. Zagłębimy się w jego pochodzenie i ewolucję, badając jego wpływ w różnych obszarach codziennego życia. Poprzez wywiady, badania i analizy postaramy się rzucić światło na znaczenie Eter (mitologia) i to, jak ukształtował on znany nam świat. Ponadto przeanalizujemy różne opinie i punkty widzenia, aby zaoferować pełną i wzbogacającą wizję na ten temat. Dołącz do nas w tej podróży polegającej na eksploracji i dociekaniu Eter (mitologia).

Eter
Aἰθήρ
bóstwo jasnego światła, uosobienie wyższych rejonów niebieskich
ilustracja
Występowanie

mitologia grecka

Teren kultu

starożytna Grecja

Rodzina
Ojciec

Ereb

Matka

Nyks

Rodzeństwo

Hemera

Eter (także Ajter; stgr. Aἰθήρ Aithḗr, łac. Aether, Ether) – w mitologii greckiej bóg jasnego światła, uosobienie wyższych rejonów niebieskich[1][2].

Był górnym powietrzem, w przeciwstawieniu do niższego, aer, które zamieszkiwali bogowie z Zeusem na czele.

Uchodził za syna Ereba (Ciemności) i Nyks (Nocy) oraz za brata Hemery (Dnia)[1][2].

Zobacz też

Przypisy

  1. a b Pierre Grimal: Słownik mitologii greckiej i rzymskiej. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 2008, s. 17. ISBN 83-04-04673-3.
  2. a b Vojtech Zamarovský: Bohovia a hrdinovia antických bájí. Bratislava: Perfekt a.s., 1998, s. 31–32. ISBN 80-8046-098-1. (słow.).; polskie wydanie: Bogowie i herosi mitologii greckiej i rzymskiej (Encyklopedia mitologii antycznej, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej).

Bibliografia