Eunapios

Obecnie Eunapios stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum społeczeństwa. Ludzie coraz częściej starają się zrozumieć i zbadać różne aspekty i zastosowania Eunapios, czy to w sferze zawodowej, akademickiej, czy osobistej. Temat ten został umieszczony jako centralny punkt dyskusji i debaty w różnych obszarach, wywołując głębokie refleksje i analizy na temat jego wpływu i znaczenia we współczesnym życiu. Eunapios zapoczątkował dużą liczbę badań, projektów i produkcji kulturalnych, które miały na celu zrozumienie i zastosowanie jego koncepcji w innowacyjny i kreatywny sposób. W tym artykule zbadamy wiele wymiarów i perspektyw, jakie oferuje Eunapios, a także jego znaczenie w bieżącym kontekście.

Wydanie Żywotów sofistów z 1596 roku

Eunapios (gr. Εὐνάπιος Eunápios, łac. Eunapius) – żyjący w IV wieku grecki retor i pisarz, neoplatonik.

Pochodził z Sardes. Autor Żywotów sofistów, zawierających biografie 23 współczesnych mu filozofów, mających stanowić pogańską przeciwwagę dla chrześcijańskich żywotów świętych[1]. Był także autorem zachowanego we fragmentach dzieła historycznego, kontynuującego relację Deksipposa. Stanowiło ono główne źródło Zosimosa, który zdaniem Focjusza i niektórych badaczy, przepisał po prostu dzieło Eunapiusza[2].

Jako poganin, Eunapios był zwolennikiem Juliana Apostaty i w swoich dziełach ostro atakował chrześcijaństwo.

Przypisy

  1. Aleksander Krawczuk: Ostatnia olimpiada. Wrocław: Ossolineum, 1988, s. 58. ISBN 83-04-02966-9.
  2. Ewa Wipszycka: Wstęp. W: Zosimos: Nowa historia. Warszawa: Instytut Wydawniczy Pax, 2012, s. 26-27. ISBN 978-83-211-1923-6.

Bibliografia

  • Mała encyklopedia kultury antycznej. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1983. ISBN 83-01-03529-3.

Linki zewnętrzne